خبرهای تازه

بانک جهانی میزان رشد اقتصادی سال ۲۰۲۰ افغانستان را ۳.۳ درصد پیش‌بینی کرده است

(Last Updated On: ژانویه 22, 2020)

بانک جهانی میزان رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۲۰ میلادی را ۳.۳ پیش‌بینی کرده است.

این نهاد امروز، ۲ دلو، در گزارشی را زیر نام «حرکت در مسیر پر از ابهامات» گفته است که زراعت در افغانستان رشد خوب داشته است اما ابهامات در اوضاع سیاسی کشور باعث بی‌اعتمادی سکتور خصوصی شده است. اما با آن هم میزان رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۲.۹ درصد تخمین گردیده‌است.

در این گزارش آمده است که این میزان رشد اقتصادی، عمدتا به دلیل بهبود وضعیت جوی و رشد سکتور زراعت در نتیجه‌ی کاهش تاثیرات خشک‌سالی به دست آمده است.

هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان، گفته است: “افغانستان در سال ۲۰۱۹ رشد داشته است، این یک خبر خوب است؛ اما هنوز هم وخامت شرایط امنیتی و ابهام در وضعیت سیاسی سبب تضعیف اقتصاد افغانستان می شود.”

آقای کرالی افزوده است: “افغانستان برای دست یافتن به یک رشد مطلوب، افغانستان باید روند اصلاحات را تسریع ببخشد تا زودتر شرایط زندگی مردم بهبود و فقر کاهش یابد.” 

در همین حال بانک جهانی، پیش‌بینی کرده است که با کاهش خشکسالی و اعلام نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری، میزان رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳.۳ درصد افزایش خواهد یافت.

از سویی هم رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان گفته است که جامعه جهانی باید در کوتاه مدت برای حفظ پیشرفت های اخیر افغانستان را حمایت کند و در راستای رشد بلند مدت و خودکفایی نیز افغانستان را کمک کند.”

آقای کرالی تاکید کرده است که دولت افغانستان هم باید به شرکای بین المللی خود اطمینان دهد که روی حکومت داری پیشرفت ها صورت میگیرد و از منابع کمک نیز به طور موثر استفاده می شود.”

در این گزارش آمده است که افغانستان برای ارتقای خوداتکایی در کوتاه مدت، باید زمینه‌ی تجارت را افزایش بدهد و علیه فساد اداری نیز مبارزه کند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

به زودی یک هیئت همه شمول مذاکره کننده تشکیل خواهد شد – شورای عالی صلح

(Last Updated On: فوریه 27, 2020)یکی از معاونان شورای عالی صلح از ایجاد شورای عالی …