بانک انکشاف آسیایی از کاهش رشد اقتصادی در افغانستان خبر داد

(Last Updated On: آوریل 16, 2014)

بر بنیاد گزارش تازه بانک انکشاف آسیایی رشد اقتصادی در افغانستان در سال 2013 نسبت به سال 2012 کاهش چشم گیری را نشان میدهد.

در این گزاش آمده است که رشد اقتصادی در افغانستان در سال2012 یازده اعشاریه 9 درصد بود که این رقم در سال 2013 به سه اعشاریه سه در صد رسیده است.

گفته شده که علت اصلی کاهش رشد اقتصادی نگرانی های انتخابات، ضعف در تولیدات صنعتی و کاهش در تولیدات زراعتی بوده است.

اما مسوولان در بانک آسیایی گفتند که برای بهتر شدن اقتصاد افغانستان در سال 2014 چهار صد میلیون دالر را به شکل بلا عوض کمک خواهند کرد.

جو جی توکیشی رییس بانک انکشافی آسیایی گفت:” رشد اقتصادی در سال 2013 در افغانستان به پیمانه سال های قبل خوب نبوده است. که علت کاهش قابل ملاحظه در رشد سکتور های صنعتی، خدمات، زراعت، کاهش رشد سرمایه گذاری خصوصی و تولید ناخالص داخلی بوده است”.

وی تاکید نمود که برای ثبات اقتصادی افغانستان و بخاطری که این کشور به بحران رو به رو نشود در سال 2014 چهار صد میلیون دالر را از کمک های بلا عوض به افغانستان کمک میکنیم.

مسوولان بانک انکشافی ضمن دوام کمک های شان به افغانستان پس از سال 2014 تاکید کرده گفتند که نظر به وعده نشست توکیو این بانک مبلغ یک و نیم ملیارد دالر به افغانستان کمک خواهد کرد.

بانک انکشافی آسیایی از سال 2002 میلادی در افغانستان فعالیت دارد که بیشتر توجه آنان بالای پروژه های زیربنایی، ساخت سرک حلقوی و ساخت خط آهن در کشور میباشد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سرمایه‌گذاران از کمبود زمین در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل شاکی اند

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) بیش از۲۰۰ کارخانه تولیدی در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل، …