بانکی مون حمله تروریستی کابل را محکوم کرد

(Last Updated On: جولای 24, 2016)

ban kimoonبانکی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و تادامیچی یاماماتو نماینده ملل متحد حمله تروریستی در مظاهره صلح آمیز کابل را شدیدا” محکوم کردند.

پس از چاشت روز گذشته در نتیجه یک حمله انتحاری در میان یک مظاهره صلح آمیز در چوک دهمزنگ شهر کابل دست کم 80 تن کشته و 231 تن دیگر زخم برداشتند.

این حمله در میان هواداران “جنبش روشنایی” در اعتراض به تغییر مسیر خط انتقال برق وارداتی ترکمنستان از بامیان به سالنگ رخ داد.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر دبیر کل سازمان ملل متحد به نشر رسیده این حمله یک “جنایت شنیع” خوانده شده آمده که این حمله شماری از شهروندان را که بگونه مسالمت آمیز حقوق اساسی انسانی شان را تمثیل می کردند هدف قرار داده است.

در اعلامیه دیگری که از سوی یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان به نشر رسیده گفته شده که هر حمله عمدی که افراد ملکی را به صورت گروهی مورد هدف قرار دهد جنایت جنگی پنداشته می شود.

به نقل از خبرنامه این حمله از جانب سازمان ملل متحد “بی حرمتی” بزرگ و غیر قابل توجیه خوانده شده است.

سازمان ملل متحد با اعلام همدردی با خانواده های آسیب دیده و همبستگی با حکومت افغانستان خواستار به محاکمه کشانیده شدن عامل این رویداد شده است.

گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

به دنبال این حمله حکومت افغانستان امروز را ماتم ملی اعلام کرد.

وزارت داخله افغانستان برگزاری اجتماعات و تظاهرات را تا ده روز دیگر ممنوع اعلام کرد.

این حمله واکنش های جهانی را در پی داشت که جامعه بین المللی به شمول امریکا، ایران، هند و شماری از کشورهای دیگر این حمله را شدیدا” محکوم کردند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سرمایه‌گذاران از کمبود زمین در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل شاکی اند

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) بیش از۲۰۰ کارخانه تولیدی در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل، …