خبرهای تازه

ایجاد کمیتۀ جدید برای حل چالش‌ها در مجلس نماینده‌گان

(Last Updated On: می 30, 2019)

قرار است اعضای مجلس نمایندگان کمیتۀ جدیدی را برای حل اختلافات و چالش‌های بوجود آمده در این مجس ایجاد کنند.

اختلافات در مجلس نمایندگان پس از آن بالا گرفت که میررحمان رحمانی بعد از انتخابات درون مجلس به حیث رییس این مجلس اعلام شد، موردی که از سوی کمال ناصر اصولی، یکی از نامزدان کرسی ریاست مجلس و حامیان او در مجلس پذیرفتنی خوانده نشد.

از آغاز این تنش‌ها و اختلافات در مجلس‌نمایندگان ده روز می‌گذرد.

فاطمه عزیز، عضو مجلس نمایندگان از ولایت کندز، می گوید، «اگر ۲۴۷ نفر تائید کرده اند، یک طرف عقب بشیند و اگر ۲۴۴ نفر به رأی گیری رفته، طرف دیگر عقب بشیند. همین راه حل است و دیگر راه حلی وجو ندارد. موضوع را به بن‌بست نکشید بخاطری که پیش مردم نام بد می شویم.»

نصیب مقبل، عضو مجلس نمایندگان از ولایت پکتیا، می گوید، «خواست ما این است که یک راه حل منظقی ایجاد شود و به این مشکل پایان داده شود.»

با وجود برگزار نشدن نشست عمومی روز پنج‌شنبه در مجلس به دلیل کمبود نصاب، شماری از اعضای حاضر مجلس نمایند‌گان با ایجاد این کمیتۀ جدید ده نفری می گویند که این کمیته روی آرای استفاده شده در صندوق و یک رأی باطل رأی‌زنی خواهد کرد.

میرداد نجرابی، عضو مجلس نمایندگان از ولایت کاپیسا می گوید، «چانه زنی ها روی این‌که گویا آرای ریخته شده به صندوق محاسبه شود و اینکه رأی ای که گفته می شود باطل شود، باطل نیست. بحث روی همین دو مورد است.»

همایون هریرود، عضو مجلس نمایندگان از ولایت پروان، می گوید، « رییس ولسی جرگه افغانستان تعیین شده، پنجاه جمع یک را دارد، یکصد بیست و سه رای دارد، یک رای ما معضله است این پنجاه جمع دو می شود، متاسفانه دوستای ما که قبول ندارند می خواهند آشوب باشد.»

با وجودی که از آغاز تنش ها بر سر کرسی ریاست مجلس نمایندگان، چندین کمیته برای حل این موضوع ایجاد شده اند اما هنوز هم کرسی ریاست مجلس خالی است و تنش ها پابرجا.

این در حالی است که به روز هفتم جوزا، مجلس نمایندگان اعلام کرد که این مجلس تا پس از عید تعطیل است و اما این روز ها تعدادی از نمایندگان به مجلس حضور پیدا می کنند و نشست ها را به گونل پراگنده برگزار می کنند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سفیر افغانستان در امریکا از خروج زودهنگام نظامیان خارجی ابراز نگرانی می‌کند

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019) رویا رحمانی، سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا، از …