خبرهای تازه

اوباما: نیروهای امریکایی از بهار نقش مشاوره و آموزش نیروهای افغان را به عهده خواهند داشت

(Last Updated On: ژانویه 14, 2013)

باراک اوباما رییس جمهور امریکا پس از پایان دیدار رییس جمهور کرزی از واشنگتن، اظهار داشت که ماموریت نظامیان امریکایی تا پایان سال آینده میلادی در افغانستان پایان خواهد یافت.

آقای اوباما که سخنرانی هفته وارش را در واشنگتن ایراد می کرد، ماموریت نظامیان کشورش درافغانستان را موفقیت آمیز عنوان نمود.

رییس جمهور امریکا یک بار دیگر تاکید کرد که روند انتقال مسئولیت های امنیتی تا بهار سال آینده تکمیل می گردد و از آن پس نیروهای امریکایی نقش آموزشی و حمایت از نیروهای افغان را به عهده خواهند گرفت.

اوگفت: ” سی و سه هزار نیروی امریکایی که اضافه شده بود به افتخار ماموریت شان را پایان داده اند به خانه های شان دو باره باز گشتند، این هفته ما توافق کردیم که نیرو های افغان در بهار امسال امنیت سرتا سر کشور شان را خود به عهده گیرند و ما  ماموریت خود را به نقش حمایتی از نیرو های افغان تغییر خواهیم داد”.

با آنکه هنوز هم نگرانی از موجودیت خواست گاه های تروریزم در خاک پاکستان ابراز میشود، اما باراک اوباما رییس جمهوری امریکا از شکست القاعده و فرار طالبان خوشبین به نظر میرسد.

رییس جمهوری امریکا میگوید، القاعده در چهار سال گذشته توسط نيروهای امريکايى و بين المللی، متحمل خسارات زیادی شده است و شماری  زيادی از مخفیگاهای طالبان مسلح نیزنابود شده اند.

با این همه، او تاکید کرد که نیروهای امریکایی در افغانستان هنوز با تهدیدات جدی مواجه هستند و ماموریت دشواری را در پیش دارند.

او باما گفت:”این ماموریت هنوز هم با دشواری ها باقی مانده است، کاری که ما در پشرو داریم آسان نخواهد بود، نیرو های ما هنوز هم با خطر رو به رو هستند اما اشتبا نکنید راه ما روشن است و ما در حال حرکت به هدف ما هستیم یعنی گام به سوی بهتر شدن میگذاریم. “

این اظهارات آقای اوباما پس از پایان دیدار سه روزه حامد کرزی رییس جمهور افغانستان از واشنگتن صورت می گیرد.

درمذاکراتی که اخیرا میان دو رهبر صورت گرفت، بر روند تطبیق سریع برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به داخلی و واگذاری مسئولیت زندان ها به دولت افغانستان تاکید صورت گرفت.

در این دیدار هم چنان بحث های مفصلی در مورد موافقت نامه امنیتی میان کابل و واشنگتن و چگونگی حضور نیروهای امریکایی پس از سال 2014 م صورت گرفت.

About ATN News

Check Also

ادامۀ اعتراضات نامزدان مجلس نمایندگان در نزدیکی ارگ

(Last Updated On: می 23, 2019)شماری از نامزدان معترض انتخابات مجلس نمایندگان حدود یک ماه …