انفجار خونین کابل ۳۰ کشته و ۳۳۰ زخمی به جا گذاشت

(Last Updated On: آوریل 20, 2016)

blast

در حمله ی انتحاری ای که با استفاده از یک موتر دینا دربرابر ریاست محافظت رجال برجسته در ساحه پل محمود خان کابل صورت گرفت بیش از 30 تن  کشته شدند و نزدیک به  330 تن دیگر زخم برداشته اند. 

حوالی 9 بامداد روز سه شنبه  بار دیگر پایتخت گواه یک رویداد مرگبار بود. اینبار هدف حمله کننده گان ریاست محافظت رجال برجسته در پل محمود خان کابل بود. 

نخست مهاجمان  موتر باربری نوع دینا را که پر از مواد انفجاری بود در دیوار این ریاست منفجر می سازند و شمار دیگر وارد این ساختمان می شوند. 

یکی از شاهدان می گوید: ما در آشپزخانه بودیم، انفجار شد، یکی گدودی شد، مردمان زیادی کشته و زخمی شدند”. 

غیر نظامیان شامل کودکان و زنان نیز در این رویداد آسیب دیده اند. کسی فرزند وشماری هم از بستگان شان را در این رویداد یا از دست داده اند و یا هم برای درمان به بیمارستان ها انتقال می دهند. 

پس از انفجار شماری از مهاجمان وارد این ریاست شده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند. 

نیروهای ویژه برای سرکوب مهاجمان به محل می رسند و برای از بین بردن مهاجمان وارد ساختمان می شوند. صدای شلیک ها در  ساختمان شدت می گیرد. ساعت ها از این رویداد می گذرد و گزارش های نخستین می رساند که در این رویداد خونین 327 تن زخم برداشتند وبیش از 30 تن دیگر جان شان را از دست دادند. 

رییس اجرایی هنگام بازدید از ساحه رویداد می گویند که طالبان با آغاز بهار در بخش های از افغانستان سرکوب شده اند و با انجام حملات انتحاری در پی انتقام جویی اند. 

عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور که به ساحه انفجار آمده بود در صحبت با رسانه ها می گوید: “این حمله یک جنایت انسانی است که از سوی دشمنان افغانستان راه اندازی شده بود و در سرتاسر افغانستان حملات زیاد دشمن سرکوب شد و آنها خواستند انتقام بگیرند”. 

اما فرمانده پولیس کابل می گوید در این رویداد بیشتر غیرنظامیان قربانی شده اند. 

عبدالرحمان رحیمی فرمانده پولیس کابل گفت: “در این رویداد بیست و هشت تن شهید شدند و بیشتر غیرنظامیان اند و برخی از همکاران ما هم در میان کشته شده گان اند.” 

انفجار به حدی قوی بوده که ساختمان ها در چند کیلومتری این رویداد نیز آسیب دیده اند. گزارش های هم وجود دارد که شماری از محافظان وزارت دفاع ملی و قطعه باندو در این رویداد نیز کشته و یا زخمی شده اند.   

این رویداد درچند قدمی کاخ ریاست جمهوری و وزارت دفاع ملی در یک قطعه نظامی رخ میدهد، اما پرسش اساسی اینجاست که یک موتر پر از مواد انفجاری چگونه در اینجا با مواد انفجاری اش میرسد؟

گزارش: فرشاد صالح

 

About Ariana News

Check Also

هفت طالب مسلح در بلخ کشته و بازداشت شدند

(Last Updated On: فوریه 23, 2019) در نتیجه عملیات قطعات خاص نیروهای ارتش، در ولسوالی …