انتقاد نهادهای ناظر از استفاده دستگاه‌های بایومتریک به‌گونه «آفلاین»

(Last Updated On: سپتامبر 11, 2019)

استفاده به صورت «آفلاین» از دستگاه بایومتریک در روز برگزاری انتخابات، عقب نشینی کمیسیون مستقل انتخابات از تصامیم اش را نشان می‌دهد.

مسئولان در نهادهای ناظر انتخاباتی با ابراز این مطلب می‌گویند که تناقض گویی‌های اعضای کمیسیون انتخابات در به کارگیری از دستگاه‌های بایومتریک سبب اعتراض گسترده گروه‌های سیاسی و دسته‌های انتخاباتی خواهد شد.

یوسف رشید، رئیس اجرایی، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، می‌گوید: “مصئونیت مواد خط سرخ است بر کمیسیون انتخابات، سروی نشد که کدام ساحات دستگاه‌ها آفلاین است و کدام دستگاه آنلاین کار می‌کند معلومات و دقت در پروسس مواد آن بر ما خط سرخ می‌باشد.”

در همین حال، کمیسیون مستقل انتخابات تاکید می‌کند که پس از پایان روند رأی‌گیری، نتیجه آن به‌گونه الکترونیکی به مرکز معلومات منتقل خواهد شد.

با این حال، این کمیسیون، پیش از این گفته بود که روند ثبت رأی‌دهنده‌گان در روز انتخابات به استفاده از دستگاه بایومتریک به‌گونه «آنلاین» صورت می‌گیرد، اما اکنون این تصمیم کمیسیون تغییر کرده است و مسئولان در این نهاد گفته اند که ثبت‌نام رأی‌دهنده‌گان در روز انتخابات با استفاده از این دستگاه به گونه «آفلاین» صورت خواهد گرفت.

ذبیح الله سادات، سخنگویی این کمیسیون، اظهار میدارد: “از دستگاه به‌گونه آفلاین استفاده می‌شود چون نمی‌شود که یک تعداد آنلاین و آفلاین کار کنند وقتی‌که مواد به مرکز انتقال می‌‎شود تمام مواد و نتیجه برقی به سرور انتقال می‌کند.”

در حال حاضر روند انتقال مواد اساس انتخاباتی به ولایت‌ها ادامه دارد، تا کنون این مواد به  ۲۶ ولایت انتقال یافته است و این روند تا ۲۲ ماه سنبله ادامه خواهد داشت، پس از آن روند انتقال از مرکز ولایت‌ها به ولسوالی‌ها تا ۵ ماه میزان پایان خواهد یافت.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

مخالفت طالبان با ترکیب هیات گفتگو کننده صلح حکومت

(Last Updated On: مارس 28, 2020)گروه طالبان با ترکیب هیات گفتگو کننده افغانستان مخالفت کرده …