خبرهای تازه

انتقاد خلیل کرزی از مداخلات سیاسی در وزارت خارجه

(Last Updated On: اکتبر 23, 2018)

پس از آنکه استعفای معین سیاسی وزارت امور خارجه از سوی رییس جمهور غنی منظور شد، این وزارت نشستی را با حضور وزیران پیشین این وزارت و سفیران کشور های همکار برگزار کرد.

دراین نشست معین پیشین سیاسی وزارت امور خارجه می گوید که هر گونه مداخله سیاسی حکومت با این وزارت تمامی دستآورد های آن را با چالش مواجه می سازد.

حکمت خلیل کرزی علت استعفایش را اختلافات عمیق در عملکرد حکومت عنوان می کند.

آقای کرزی می گوید: “سخنانی که به حکومت دارم این است که ظرفیت نهاد های افغانستان روز به روز بیشتر می شود. امیدوار هستم که با وزارت خارجه رفتار مادر و مادر اندر صورت نگیرد، برخورد سیاسی نشود. در وزارت ظرفیت بیش از حد وجود دارد که از افغانستان نمایندگی کنند. این برخورد سیاسی اداره را ضعیف می سازد.”

درهمین حال، صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه نقش آقای خلیل کرزی را در پیشبرد سیاست خارجی حکومت بسیار اثر گذار میداند.

آقای ربانی می گوید: “آقای کرزی در کنار جوان مردی، جرئت و شهامتی که میراث خانواده‌گی شان است، دارای دوراندیشی سیاسی و فهم خوب از شرایط و مقتضیات سیاست منطقه و جهان دارند. در چهار سال کار مشترک در وزارت خارجه برایم ثابت شده که او به هیچ چیز فراتر از منافع افغانستان نمی اندیشد.”

ازسویی هم سفیران امریکا و ایران از کارکرد های آقای کرزی برای بهبود روابط کشور ها قدردانی می کنند.

محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل می گوید: “جناب کرزی در حوزه سیاست خارجی دید همه جانبه داشتند و شاید یکی از برجسته ترین ویژه گی های شان تعادل و توازن در حوزه سیاست خارجی افغانستان بود که به آن باور داشتند در موضوعات مختلف.”

با این حال مسوولان وزارت امور خارجه از کشور های کمک کننده می خواهند تا افغانستان را در شرایط دشوار بیشتر همکاری کنند تا چالش های کلان در افغانستان از میان برداشته شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

رحمانی: از انتخاب‌ام به عنوان رئیس مجلس دفاع می‌کنم

(Last Updated On: ژوئن 16, 2019)میر رحمان رحمانی، رییس اعلام شدۀ مجلس نماینده‌گان، می گوید …