خبرهای تازه

انتظار برگزاری مراسم امضای توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان تا ۴۸ ساعت دیگر

(Last Updated On: فوریه 27, 2020)

قرار است تا ۴۸ ساعت دیگر مراسم امضای توافق نامه صلح میان آمریکا و طالبان در شهر دوحه قطر برگزار شود.

دراین مراسم وزیران خارجه ۳۰ کشور و سازمان جهانی دعوت شده اند. از سوی هم مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا از نقش قطر در تسهیل ومیزبانی از گفتگوهای صلح قدردانی کرده است.

این در حالیست که حکومت افغانستان درباره اینکه آیا دراین مراسم دعوت شده است یاخیر چیزی نمی گوید.

پیش ازاین مراسم تیموتی ویکس آموزگار رها شده از بند طالبان به دوحه رفته و از سوی انس حقانی زندانی رها شده از بند حکومت افغانستان مورد پذیرایی قرار گرفته است.

خلیل صافی، رییس پیشین موسسه پگواش، می گوید: “وزیران خارجه ۳۰ کشور وسازمان جهانی دعودت شده اند، شماری از سیاسیون و فعالان مدنی هم از افغانستان برای شرکت دراین مراسم دعوت شده اند.”

روسیه و پاکستان برای شرکت دراین مراسم اعلام آماده گی کرده اند. وزیرخارجه پاکستان می گوید که بدون همکاری پاکستان دست یافتن به این پیشرفت ناممکن بود.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، گفته است: “ما امروز به یک دریچه نو می بینیم، ما دعودت شده ایم که بتاریخ ۲۹ فبروری در نهایی سازی مذاکرات میان آمریکا و طالبان که حالا به یک مرحله منطقی رسیده است شرکت کنیم، ما بخاطری آنجا میباشیم که مارا سد راه قرار ندهند. بدون همکاری پاکسان ممکن نبود که اینقدر پیشرفت میشد. آغاز و ختم این روند مربوط به خود افغانها است.”

از سوی هم  وزارت خارجه امریکا در اعلامیه ی گفته است که مایک پامپیو در گفتگو با وزیر خارجه قطر از میزبانی دوحه، مهیا کردن زمینه گفتگو ها و همکاری این کشور برای پایان جنگ در افغانستان، سپاس‌گزاری کرده‌است.

طالبان می گویند که در این مراسم حکومت افغانستان دعوت نشده است؛ حکومت افغانستان هم در باره این که آیا دراین مراسم دعوت شده است یا خیر، چیزی نمی گوید؛ اما منابع میگویند که نماینده ویژه قطر برای افغانستان در سفری به کابل شماری از سیاستگران و فعالان مدنی را برای شرکت دراین مراسم دعوت کرده است.

توافق نامه صلح میان آمریکا و طالبان قرار است به روز شنبه بتاریخ ۱۰ حوت در دوحه به امضا رسد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

نخستین محموله کمک کشور چین به افغانستان رسید

(Last Updated On: آوریل 2, 2020) نخستین محموله‌ی کمک‌های صحی دولت چین به منظور جلوگیری …