خبرهای تازه

انتخابات ریاست جمهوری؛ آغاز روند اصلاح و ابطال فهرست رأی‌دهنده‌گان

(Last Updated On: جولای 19, 2019)

کمیسیون مستقل انتخابات، از تلاش‌ها برای اصلاح و باطل‌سازی فهرست‌های جعلی رأی دهنده‌گان خبر می‌دهد.

در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، ماموریت نهادهای انتخاباتی هم دشوار ترمی‌شود. مقام‌ها در این نهاد می‌گویند که فهرست رأی‌دهنده‌گان تمامی ولایت‌ها را دریافت کرده‌اند و آن‌را برای اصلاح و باطل‌سازی فهرست‌های جعلی به اداره احصائیه مرکزی فرستاده اند.

همچنان مقام‌ها در این نهاد می‌افزایند که گروه‌های کاری کمیسیون انتخابات و اداره احصائیه مرکزی به شدت روی نهایی‌سازی یک فهرست واقعی رأی دهنده‌گان کار می‌کنند.

حبیب الله ننگ، رئیس دبیرخانه این کمیسیون می‌گوید: “فهرست رأی دهنده‌گان را دریافت کرده ایم، تیم‌های کاری مشترک کمیسیون انتخابات و اداره احصائیه به شدت کار می‌‎کنند تا این فهرست را به‌زودی نهایی بسازیم.”

با این حال، اداره احصائیه مرکزی جزئیات درباره چگونه‌گی اصلاح فهرست‌های جعلی را با رسانه‌ها شریک نساخته است، اما شماری از دسته‌های انتخاباتی می‌گویند که بالای کارکرد این نهاد در پیوند به باطل‌سازی فهرست‌های جعلی رأی دهنده‌گان شک دارند.

در همین حال، شماری از دسته‌های انتخاباتی اداره احصائیه مرکزی را به فرمان‌برداری از رئیس جمهورغنی، متهم می‌کنند و می‌گویند که بالای کارکرد این نهاد شک دارند.

احمد ولی مسعود، یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری در این مورد اظهار می‌دارد: “تاهنوز از شفافیت انتخابات به نامزدان تضمین داده نشده است، ما با احتیاط مشوره های مانرا با هواداران مان ادامه میدهیم که چه بکنیم.”

همچنان، محمد محقق، معاون دسته انتخاباتی صلح و اعتدال می‌افزاید: “اداره احصائیه مامور دولت است و هر چیزی‌که رئیس جمهور بگوید به آن عمل می‌کند.”

اما، ریاست جمهوری اطمینان می‌دهد که رئیس‌جمهورغنی، قصد مداخله در کارهای مربوط به روند انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید: “رئیس جمهوری به تمامی ادارات دولتی دستور داده که در کار انتخابات مداخله نکنند.”

این در حالی است که چیزی حدود ۷۰ روز دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی است؛ اما پیش از آن ۱۸ نامزد این انتخابات برای یک رقابت نفس‌گیر آماده‌گی می‌گیرند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

انتخابات ۹۸: سرنوشت نتایج انتخابات ریاست جمهوری

(Last Updated On: دسامبر 6, 2019)