خبرهای تازه

امیدواری وزیر خارجه امریکا از یک توافق صلح پیش از انتخابات افغانستان

(Last Updated On: ژوئن 25, 2019)

مایک پمپیو، وزیر امور خارجه امریکا، در یک سفر از پیش اعلام ناشده شام امروز(سه شنبه، ۴ سرطان) به کابل آمده و می‌گوید که واشنگتن امیدوار است پیش از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، روی یک توافق‌نامه صلح با طالبان، به توافق برسد.

آقای، پامپیو تاکید می‌ورزد که پیشرفت‌هایی در گفت‌وگوهای صلح با طالبان صورت گرفته و گروه طالبان توافق کرده که علیه گروه‌های هراس افگن مبارزه کند و نگذارد این گروه‌ها از خاک افغانستان بر ضد غرب استفاده کنند.

با این حال، آقای پامپیو هرگونه توافق روی زمان بندی خروج نظامیان خارجی از افغانستان با طالبان را رد می‌کند و می‌گوید که تاکنون روی چگونگی خروج نیروها هیچ گونه توافقی صورت نگرفته است.

مایک پامپیو می گوید که هرچند در روند مذاکرت صلح با طالبان پیش رفت های صورت گرفته اما هیچ توافقی روی زمان بندی خروج نظامیان خارجی از افغانستان صورت نگرفته است.

آقای پمپیو می‌گوید: “هیچ توافق تاکنون روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان با طالبان صورت نگرفته است اما پیش رفت هایی در این گفتگو ها صورت گرفته است و طالبان متعهد شده اند که با گروه های هراس افگن بجنگند و نگذارند از خاک افغانستان بر ضد امریکا و متحدان اش استفاده شود.”

وزیر خارجه امریکا قبل از حضور اش در سفارت امریکا و گفتگو با رسانه‌ها با رهبران حکومت وحدت ملی نیز دیدار کرده است. مایک پامپیو تاکید می‌کند که اجماع جهانی برای صلح در افغانستان به میان آمده است اما بر نقش همه اقشار جامعه به شمول زنان در روند صلح تاکید می‌وزرد، همچنان او نقش پاکستان را نیز در موفقیت گفت‌وگوهای صلح اثرگذار می‌داند.

آقای پمپیو می‌افزاید: “پاکستان نقش خیلی اثر گذار در روند صلح و موفقیت گفتگو ها دارد، با آن که پاکستان در این روند همکاری هایی داشته باشد، اما این کشور می تواند همکاری بیشتر در این روند داشته باشد. کشانیدن طالبان به میز مذاکره و آغاز گفتگوهایی بین الافغانی از مسایلی اند که پاکستان می تواند در ارتباط به آن نقش داشته باشد.”

وزیر خارجه امریکا، تاکید می‌کند که پس از هرگونه توافق صلح با طالبان، امریکا، بر انجام مبارزه با سایر گروه‌های فعال هراس افگن به شمول داعش و القاعده با افغانستان متعهد است.

آقای پمپیو اظهار می‌دارد: “حمایت از منافع امریکا و محافظت از مردم این کشور برای ما اولویت دارد و یکی از هدف های حضور ما در افغانستان نیز دفاع از منافع امریکا است. ما هرچه لازم باشد برای نابودی این گروه ها به شمول داغش و القاعده انجام خواهیم داد تا از آدرس این گروه ها هیچ تهدید متوجه امنیت امریکا و متحدان اش و همین گونه افغانستان نباشد.”

مایک پامپیو بر دخالت ایران در امور کشورهای منطقه نیز اشاره می‌کند و می‌گوید که این کشور هنوز از هراس افگنان پشتیبانی می‌کند و گروه‌هایی را برای آسیب زدن به امریکا در افغانستان حمایت می‌کند.

گزارشگر: سمیع جهش

About Ariana News

Avatar

Check Also

برشنا: طالبان سالانه ۵۵۰ میلیون افغانی پول برق ۳۲ ولسوالی را به جیب می‌زنند

(Last Updated On: دسامبر 11, 2019)شرکت برق افغانستان «برشنا» میگوید که طالبان مسلح سالانه ۵۵۰ …