امریکا: کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان ربطی به توافق با طالبان ندارد

(Last Updated On: دسامبر 3, 2019)

مارک سپر وزیر دفاع امریکا میگوید که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، هیچ ارتباطی به توافق صلح با طالبان ندارد.

آقای سپر می‌افزاید که پنتاگون اطمینان دارد که در صورت کاهش نیروهای این کشور، افغانستان به پناه گاه امن هراس افگنان مبدل نخواهد شد.

آقای سپر در گفتگویی با خبرگزاری رویترز گفته است: “من اطمینان دارم که ما می توانستیم شمار نیروهای مان را از افغانستان کاهش دهیم و در عین حال مطمین هم باشیم که خاک این کشور به پناهگاه امن هراس افگنان مبدل نشود که بتواند بر ایالات متحده آمریکا حمله کند.”

در همین حال فرمانده نیروهای مرکزی امریکا هدف حضور نیروهای این کشور در افغانستان را پیدا کردن یک راه حل سیاسی در روند صلح می گوید و نقش پاکستان در این روند را نیز مهم می داند.

جوزف ووتل فرمانده نیرو های مرکزی امریکا میگوید: “پاکستان همواره یک نقش فوق‌العاده مهم را از بهر پیدا کردن راه حل صلح آمیز جنگ افغانستان داشته است. بخش کلیدی راهبر جنوب آسیا ما این است که پاکستان را تشویق به بازی کردن نقش مهم در روند صلح افغانستان کنیم.”

این مقام نظامی امریکایی ثبات در افغانستان را باعث ثبات در منطقه می داند و تاکید دارد که برای پیدا کردن یک راه صلح آمیز برای روند صلح باید راهبرد امریکا در قبال آسیای جنوبی عملی شود. وی همچنان از رسیدن به یک توافق با طالبان نیز اطمینان دارد.

آقای ووتل می‌افزاید: “من باور دارم که رسیدن به یک توافق با طالبان امکان پذیر است و این تمرکز اصلی نماینده ویژه ما خلیلزاد بوده است. طالبان احتمالا بر زمان‌بندی خروج نیروها پا فشاری خواهند کرد اما ما بر شرایط ویژه میدان جنگ پافشاری خواهیم کرد.”

این در حالیست که رییس جمهور ایالات متحده چند روز پیش در سفرش به افغانستان نیز از کاهش نیروهای این کشور خبر داده بود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

زلزله قوی در ترکیه دست کم ۲۰ کشته و بیشتر ۱۰۱۵ زخمی بر جای گذاشت

(Last Updated On: ژانویه 25, 2020)زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۷ درجه قدرت، شام جمعه، ۴ …