خبرهای تازه

امریکا: پاکستان اقدام قابل توجه علیه طالبان و شبکه حقانی در خاکش نکرده است

(Last Updated On: جولای 20, 2017)

وزارت خارجه امریکا می گوید: پاکستان اقدام قابل توجه ی علیه طالبان و شبکه حقانی در خاکش نکرده است.

وزارت خارجه امریکا در گزارش سالانه فعالیت های هراس افگنی در سال 2016 نوشته است: افغانستان قربانی حملات تهاجمی و هماهنگ طالبان، شبکه حقانی، داعش و سایر گروه های هراس افگن بوده است که شماری از این حملات از پناهگاه های امن آنها در پاکستان طرح ریزی و انجام شده است.

با آنکه در این گزارش از کاهش نو درصدی در حملات هراس افگنانه و کاهش سیزده درصدی در تلفات این حملات نسبت به سال 2015 سخن زده شده، اما افغانستان در جمع کشورهایی قرار گرفته شده  که پنجاه و پنج درصد حملات و هفتاد پنج درصد تلفات ناشی از این حملات را در جمع یکصد و چهار کشور متقبل شده است.

در بخشی از این گزارش نگاشته شده که “افغانستان به ویژه حملات تهاجمی و هماهنگ از سوی طالبان افغان از جمله شبکه حقانی وابسته به آن و دیگر گروه های شورشی و هراس افگن را تجربه کرده است. شماری از این حملات از پناهگاه های امن آنها در پاکستان طرح ریزی و انجام شده است. پاکستان اقدامات قابل توجهی را علیه طالبان افغان و شبکه حقانی انجام نداده و توانایی آنها را که تهدیدی به منافع امریکا در افغانستان اند، بگونه چشمگیر محدود نساخته است.”

در این گزارش همچنان از عدم اقدام لازم پاکستان در برابر گروه های لشکر طیبه و جیش محمد یاد شده که هنوز در خاک آن کشور فعالیت، آموزشگاه، سازماندهی و جمع آوری پول دارند.

زلمی وردک، آگاه امور نظامی می گوید: “امریکا اگر واقعاً می خواهد که استراتیژی شان موفق شود و از همین حالتی که به شکست و بدنامی مواجه هستند باید اشتباهاتی را که قبلاً انجام داده اند، دوباره تکرار نکنند و بر پاکستان هم فشار اقتصادی و سیاسی بیاورد.”

در این گزارش از تلاش های نیروهای امنیتی افغان در مبارزه با طالبان نوشته شده اما افزوده که این نیروها شمار بی پیشینه تلفات در فصل شدید جنگ را متقبل شده اند.

در این گزارش شاخه داعش در افغانستان و پاکستان در سال 2016 فعال گفته شده که هنوز هم توانایی حملات بالا را داشته اند.

“با وجودی که فشار مبارزه با تروریزم از سوی نیروهای افغان و امریکایی، صد ها جنگجوی داعش در میدان های جنگ از بین برده شده اند، توانایی این گروه برای کنترول قلمرو محدود شده است، با ان هم این گروه توانست شماری از حملات هدفمند، با تلفات بالا را در کابل انجام دهد.”

در بخشی از این گزارش پیرامون مبارزه با تمویل تروریزم از نبود ظرفیت و عدم همکاری لازم در نهاد های دولتی افغانستان نیز به عنوان مانعی در برابر تحقیقات تمویل هراس افگنان، یاد شده است.

به نوشته این گزارش درگیری ها میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان در جریان 2016 سبب دست به دست شدن مراکز و قلمرو از هر دو طرف شده است.

در این گزارش همچنان آمده است که شورشیان از شیوه های گونه گون برای گسترش نفوذ، اختلال فعالیت های دولت و ایجاد بی ثباتی در افغانستان، کار گرفته اند.

گزارشگر: فهیم نوری

About Ariana News

Avatar

Check Also

اتهام‌های بهره‌گیری جنسی در ارگ؛ دادستانی کل خواستار مستندسازی شد

(Last Updated On: جولای 18, 2019) دادستانی کل، هشدار می‌دهد که اگر افراد اتهام‌های بهره‌گیری …