خبرهای تازه

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019)

دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور خطر ناک دانسته می‌گوید که با حضور بخشی از نظامیان امریکایی در خاک افغانستان، اوضاع در این کشور را زیر نظر خواهند داشت.

آقای ترمپ می‌گوید: “افغانستان یک جای خطرناک است و ما باید همیشه آن را زیر نظر داشته باشیم ما بدیل‌های مختلف را زیر نظر داریم یکی از آن پلان‌ها در حال حاضر جریان دارد ما نیروهای مان را می‌آوریم، اما باید در آن‌جا حضور داشته باشیم.”

با این حال، به نظر می‌رسد که مشاوران ارشد آقای ترمپ، با مشوره‌های تازه وی را برای یک تصمیم جدی آمده می‌کنند.

رئیس جمهور امریکا، با حرف‌های تکراری که آمریکا می‌تواند بدون استفاده از سلاح هسته‌یی در مدت یک هفته برنده جنگ افغانستان شود، اما کشته شدن ۱۰میلیون افغان مانع این کار وی می‌شود، به گونه طعنه آمیز می‌افزاید که نیروهای امریکایی دیگر پولیس افغانستان نخواهند بود.

رئیس جمهور امریکا، می‌افزاید: “ما واقعا جنگ نمی‌کنیم. ما در افغانستان تقریبا به عنوان پولیس حضور داریم. چندین سال می‌شود که ما مثل پولیس در آن‌جا حضور داریم و دیگر قرار نیست که ما آن‌جا به عنوان پولیس باشیم.”

در همین حال، اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر، به آریانانیوز می‌‍‌‌‌گویند که هنوز هم این گروه در انتظار اعلام زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، اظهار می‌دارد: ” مسئله زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی مسئله مهم است این هم مربوط آن‌ها می‌شود اما در میان ما آن مسئله حل شده است.”طالبان پس از هشت دور مذاکرات هنوز یک گام هم از موقف شان از بحر خروج کل نیروهای خارجی از افغانستان عقب نیامده اند.

این در حالی است که شام روز گذشته وزارت خارجه امریکا در یک خبرنامه گفت که زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص آن کشور برای صلح افغانستان سفرهای منطقه‌یی اش را به منظور آغاز دور نهم گفت‌وگوهای صلح با طالبان آغاز کرده است.

گزارشگر: روهید اندیشمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

دو نفر در اثر ویروس کرونا در ایران جان باختند

(Last Updated On: فوریه 20, 2020)ایران از درگذشت دو نفر که به علت ابتلا به …