” امریکا از هر گونه گزینه نظامی برای نابودی داعش در افغانستان کار خواهد گرفت “

(Last Updated On: آوریل 22, 2017)

vlcsnap-2017-04-21-12h25m48s43

وزیر دفاع ایالات متحده تاکید می کند که کاربرد مادر بمب ها بالای مواضع داعش در افغانستان تعجب آور نیست و پنتاگون نمی خواهد که جزییات این حمله را فاش کند.

بزرگترین بمب غیر هسته یی امریکا ظاهرا در میدان جنگ افغانستان  بالای مواضع داعش پرتاب شد، اما از زیان این بمب به داعش و آسیب های دورنمایی آن نه دولت افغانستان و نه امریکا سرنخ می دهند.

پنتاگون می گوید قصد ندارد تا جزئیات این رویداد را فاش بسازد اما در کل به گفته وزیر دفاع امریکا، ایالات متحده از هر گزینه نظامی برای نابودی داعش در افغانستان کار خواهد گرفت و این صلاحیت را به فرماندهان امریکایی در جنگ افغانستان داده است.

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا می گوید: ” فرماندهان نظامی ما میتوانند با در نظرداشت شرایط جنگی اقداماتی را روی دست بگیرند. در مورد افغانستان، نیروهای ما در ساحه مذکور با عناصری وابسته به گروه داعش در نبرد بودند و من بطور مداوم و روزمره از جریانات آگاهی حاصل می کردم. ما از هرگزینه نظامی که میتوانست و میتواند در نابودی گروه داعش بیانجامد استفاده می کنیم و این موضوع هیچ وجه تعجب آور ندارد. “

برای سیاست گران کهنه کار افغانستان کاربرد مادر بمب ها از سوی امریکا در افغانستان، آدرس دیگری دارد و نمادی است از رقابت های زیان بار غول های جهان در افغانستان یعنی امریکا و روسیه.

رنگین دادفر اسپنتا مشاور پیشین امنیت ملی کشور می گوید: ” آدرس حقیقی آن داعش و طالب نیست، بل آدرس گیرنده آن کسان دیگر در بیرون است ما به عنوان لابراتوار استفاده شدیم. با متحدان باید علیه تروریزم وخاستگاه تروریزم مبارزه کنیم. “

منتقدان راهبرد جنگ دولت افغانستان و امریکا در برابر گروه های تندرو، خواهان تغییر این راهبرد اند زیرا به باور آنان به جای کاربرد بزرگترین بمب در افغانستان، امریکا باید پناگاه های هراس افگنان در پاکستان را از بین ببرد و یکی از راه های رسیدن به این هدف، توقف کمک های مالی ایالات متحده به اسلام آباد پنداشته می شود.

داکتر اسپنتا می افزاید: ” قطع کمک ها برای پاکستان یک راه حل است، در سال های اخیر به جای قطع کمک به پاکستان 30 میلیارد دالر یعنی سالانه 2 میلیارد دالر که به کشوری که بانی تروریزم است، داده می شود که این باید قطع شود. من خواهان تغییر استراتیژی استم، اگر تغییر در استراتیژی رخ ندهد جامعه بین المللی و روند دولت سازی افغانستان با شکست روبرو است. “

مادر بمب ها از سوی امریکا یک هفته پیش بالای تونل های زیر زمینی داعش در محله اسد خیل، مامند دره ولسوالی اچین پرتاب شد که تاکنون به رسانه ها اجازه ورود به این محل داده نشده است.

به قول منابع محلی در ننگرهار دراین حمله  6 تونل داعش تخریب شده و بیش از صد داعشی کشته شده اند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

آمر تعقیب و گرفتاری پولیس ولایت پروان از سوی تفنگداران ناشناس ترور شد

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) احمدضیا، آمر تعقیب و گرفتاری فرماندهی پولیس پروان، پس …