خبرهای تازه

پروژه های زیربنایی خواست عمده افغانستان در نشست بروکسل

(Last Updated On: آگوست 27, 2016)

7رهبران حکومت وحدت ملی از یک ونیم ماه بدینسو سرگرم آماده گی ها برای کنفرانس بروکسل هستند، داکتر همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور در زمینهپروژه های زیر بنایی که به آمریکا سفر کرده میگوید افعانستان در این نشست پیشنهاد های عمده یی را در راستای برنامه های زیربنایی مطرح خواهد کرد.

مشاور ارشد رییس جمهور در زمینه پروژه های زیر بنایی برای بحث در مورد پروژه های زیربنایی ، قوای بشری و تکنالوژی و همچنان جلب حمایت بیشتر به این پروژه ها به امریکا سفر کرده است. وی در این سفر با مقام های وزارت خارجه امریکا، کانگرس و بانک جهانی دیدار کرده است.

همایون قیومی مشاور ارشد رییس جمهور در پروژه های زیربنایی میگوید ” هدف از سفر به ایالات متحده امریکا بازدید از روسای این کشور و مسوولین بخش پروژه های زیربنایی وبحث نمودن موارد مختلف را در راستای تمویل، چگونگی راه اندازی یک پلان برای استفاده پروژه های زیر زمینی در افغانستان با مسوولین همین بخش در کشور امریکا است ، کوشش های ما این خواهد بود تا بتوانیم استفاده مثمر از پلان های طرح شده ی در راستای پروژه های زیربنایی دراینده داشته باشیم.”

آقای قیومی همچنان درنشستی که از طرف مرکز مطالعات استراتیژیک بین المللی در واشنگتن ترتیب یافته بود شرکت کرده و نتیجه این نشست را مثبت می گوید این مشاور رییس در مصاحبه با آریانا نیوز گفته است که با مقام های بانک جهانی  روی پروژه برق ۵۰ میگا وات که قرار است قراردادش  به همین زودی ها امضا شود، نیز صحبت کرده است. 

همایون قیومی مشاور ارشد رییس جمهور در پروژه های زیربنایی گفت ” با بانک جهانی در قسمت بهره برداری پروژه کوچک برق ۵۰ میگاوات از گاز طبیعی است که قرار است این پروژه در شهر مزار شریف تطبیق گردد ، همچنان بحث در مورد همکاری ها برای استفاده از گاز های طبیعی نیز صورت گرفت.”

آقای قیومی اظهار می دارد که تطبیق پروژه های زیربنایی علاوه از اثر گذاری روی اقتصاد می تواند در راستای کار یابی ، واردات و افزایش صادرات نیز تاثیر بگذارد .

او میگوید دولت افعانستان امیدوار است که راه لاجورد و چابهار بدیل خوبی  برای واردات و صادرات کشور باشد تا وابستگی به پاکستان خاتمه یابد. اقای قیومی هم چنان می گوید موضوع زیرساخت ها از موضوعات اساسی نشست بروکسل می باشد که رهبران حکومت وحدت ملی دراین زمینه آمادگی داشته و پشنهاد های مشخصی را در نشست بروکسل مطرح خواهند کرد .

گزارش: نذیره عظیم کریمی واشنگتن دی سی

About Ariana News

Avatar

Check Also

احزاب طرفدار دسته انتخاباتی دولت‌ساز بر شمارش آرای غیربایومتریک تأکید دارند

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019) احزاب سیاسی همسو با دسته انتخاباتی دولت‌ساز، بر شمارش …