افغانستان در سال نو با تهدید کمبود آب مواجه است

(Last Updated On: فوریه 29, 2016)

vlcsnap-2016-02-29-09h42m31s44

افغانستان در سال نو خورشیدی با تهدید کمبود آب مواجه است.

وزارت زراعت می گوید که کاهش برف و باران در زمستان امسال، بخش های افغانستان را در تابستان آینده زیر تهدید کم آبی قرار خواهد داد.

اداره هواشناسی نیز خبر میدهد که تابستان سال آینده یکی از گرمترین تابستان ها خواهد بود، اما بارش باران در بهار ۱۳۹۵ نیز قابل پیشبینی است.

اداره هواشناسی همچنان افزود که پیشبینی ها نشان میدهد در روز های سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه همین هفته، بخش های از افغانستان به شمول کابل شاهد بارش باران خواهند بود.

در زمستان امسال تنها شانزده ولایت افغانستان شاهد بارندگی های نسبتا موثر بوده است، اما در بسیاری از شهر های بزرگ افغانستان به شمول کابل از بارندگی های که انتظار آن می رفت خبری نبود.

لطف الله راشد، سخنگوی وزارعت زراعت می گوید: “کمبود بارندگی امسال تاثیرات منفی بر سال آینده خواهد داشت، و در سال آینده بخش های از کشور، با کمبود آب مواجه خواهند شد”.

افزون بر ولایت کابل، بخش های سرد سیر افغانستان نیز امسال شاهد بارندگی های قناعت بخش نبودند، و حتی در سالنگ نیز به مانند سال های قبل برف نباریده است.

سید رضا موسوی، رییس اداره هوا شناسی در صحبت با آریانا نیوز گفت: “در فصل بهار اکثرا ولایات افغانستان شاهد باران خواهند بود، اما بارندگی در زمستان امسال نسبت به سال های قبل خیلی ها کم بود”.

زمستان امسال کابل گرمترین زمستان، حد اقل در یک دهه گذشته بود که پایین ترین درجه حرارت تا -۹ درجه رسیده بود.

بر اساس پیشبینی ها، تابستان سال آینده هم گرمتر از سال قبل خواهد بود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

میلر: نیروهای حمایت قاطع و افغان به تعهد شان برای کاهش خشونت‌ها پابند اند

(Last Updated On: فوریه 22, 2020)دوره هفت روزه‌ی کاهش خشونت‌ها امروز شنبه، ۳ حوت، آغاز …