خبرهای تازه

افغانستان در جمع ۱۰ کشور فقیر جهان قرار دارد

(Last Updated On: ژانویه 14, 2020)

بازرس ویژه‌ی آمریکا در امور بازسازی افغانستان یا سیگار می گوید که افغانستان هنوز هم یکی از فقیرترین کشور جهان به شمار می‌رود.

بر بنیاد یک گزارش تازه این اداره ۵۵ درصد افغان‌ها با درآمد روزانه کمتر از یک دالر زند‌گی می‌کنند.

سیگار در صفحه‌ی تویتر خود نگاشته است که: “مردم فقیر افغانستان به طور میانگین سالانه تنها هشت دالر را در بخش صحت به مصرف می‌رسانند. چهار دهه جنگ در افغانستان به مردم این کشور را به گونه‌ی ظالمانه آسیب رسانیده است.”

در همین حال وزارت اقتصاد کشور می‌گوید که افغانستان در جمع ۱۰ کشور فقیر جهان قرار دارد که ۵۵ درصد از شهروندانش زیر خط فقر اند که از این میان ۵۲ درصد آن زیر فقر پولی قرار دارند و بیشتر از ۴۴ درصد دیگر هم غذای کافی برای خوردن ندارند.

محمد یونس سالک سخنگوی وزارت اقتصاد میگوید: “حدود ۵۵ درصد از مردم افغانستان روزانه کمتر از ۷۰ افغانی مصرف دارند که مبتنی بر شاخص های خط فقر ملی فقیر محسوب مشوند.”

از سوی هم در گزارش سیگار آمده است که دست‌آوردها در همه‌ بخش‌ها به شمول صحت، آموزش و پرورش، حقوق زنان و دختران باید محافظت شود. این اداره همچنان تاکید کرده است که برای تقویت این دست‌آوردها و گسترش آن در مناطق دیگر که تا کنون از توسعه و سرمایه‌گذاری محروم مانده اند، تلاش صورت گیرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

دو نفر در اثر ویروس کرونا در ایران جان باختند

(Last Updated On: فوریه 20, 2020)ایران از درگذشت دو نفر که به علت ابتلا به …