افغانستان از اظهار آمادگی روسیه برای همکاری با امریکا استقبال کرد

(Last Updated On: دسامبر 22, 2017)

دولت افغانستان از اظهار آمادگی ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای همکاری با امریکا در زمینه های مبارزه با دهشت افگنی و مواد مخدر در افغانستان استقبال می کند.

محمود صیقل، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل با اظهار این مطلب، خواستار ایجاد یک مکانیزم جهانی منطقه یی برای رسیدگی به مسئله صلح در افغانستان شده است.

آقای صیقل گفته که “به منظور دست یابی به صلح، نیاز است تا گفتگوهای سازنده بین کشورهای منطقه ای و قدرت های جهانی برای ایجاد یک مکانیزم تشخیص و هماهنگی برای از بین بردن تهدید های ناشی از تروریزم و افراطگرایی به میان آید. از همین رو، ما از اظهار آمادگی ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بخاطر همکاری با امریکا در افغانستان در بخش های مبارزه با دهشت افگنی و مواد مخدر ، استقبال می کنیم.”

وی علاوه کرده که “دولت افغانستان همیشه به این نوع همکاری ها از دید فرصت های برد-برد می بیند که میتواند زمینه را برای از بین بردن چالش ها میسر بسازد و منافع مشترک را فراهم بسازد.”

هرچند ولادمیر پوتین در سخنرانی سالانه خود برای همکاری با چالش با امریکا در افغانستان اظهار آمادگی کرد، اما به نظر می رسد روسیه از گسترش روز افزون تهدیدِ داعش در شمال افغانستان نگران است.

فرستاده روسیه در سازمان ملل از دولت افغانستان و کشورهای که حضور نظامی در کشور دارند خواسته است جلو گسترش داعش در شمال افغانستان را بگیرند.

ولادمیر سفرانکوف، نماینده فدراسیون روسیه در سازمان ملل اظهار داشته که “داعش پس از شکست در سوریه و عراق، به دنبال اماکن دیگر است. متاسفانه داعش تمرکز جدید خود را اینبار روی افغانستان معطوف ساخته است. ما نشانه های قوی داریم که داعش ریشه های خود را در افغانستان در حال پخش کردن است. گروه داعش بیشتر تلاش می کند تا به مناطق شمالی افغانستان راه پیدا کند. ما از سران دولت افغانستان و از کشورهای که حضور نظامی در این کشور دارند میخواهیم که نگذارند داعش در شمال افغانستان لانه بسازد. حضور این گروه در شمال افغانستان تهدیدی را علیه شرکای ما در آسیای میانه وارد میسازد.”

نماینده سازمان ملل برای افغانستان نیز از اقدامات دولت وحدت ملی برای برگزاری انتخابات انتقاد کرده است.

تاداموچی یاماماتو، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفته که “یکی از موارد کلیدی برای دولت افغانستان، برگزاری انتخابات پارلمانی تا سال آینده و به ادامه آن انتخابات ریاست جمهوری در ماه آپریل 2019 می باشد. برگزاری انتخابات به موقع، دقیق و مورد قبول براساس قانون اساسی و بر مبنی اعتماد، لازمه یک دولت منتخب می باشد. اگر آشکار گفته شود،اقدامات ابتدایی کافی برای برگزاری انتخابات صورت نگرفته است.”

نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان در حالی برگزار می شود که قرار است دولت افغانستان نشست پروسه کابل را در اول ماه جنوری برگزار کند. نشستی که توقع میرود دولت افغانستان چشم انداز آتی خود را در مورد صلح، انکشاف و همکاری کشورهای منطقه و جهان برای مبارزه با دهشت افگنی و مواد مخدر رونما کند.

گزارشگر: وارث نایل

About Ariana News

Avatar

Check Also

هشدار طالبان به رسانه‌ها: نشرات علیه طالبان را تا یک هفته متوقف سازید

(Last Updated On: ژوئن 24, 2019)گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای به روز دوشنبه به شماری …