خبرهای تازه

افغانستان «آسیب پذیرترین» کشور از رهگذر تغییرات اقلیمی است

(Last Updated On: آگوست 9, 2018)

سفیر اتحادیه اروپا در کابل می گوید افغانستان آسیب پذیر ترین کشور از رهگذر تغییرات اقلیمی است.

پیر مایودون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان با نگرانی از افزایش تهدید های برخاسته از این پدیده هشدار میدهد که اگر با موجی از تهدید های تغییرات اقلیمی مبارزه نشود، افغانستان و منطقه با بحران های خطرناکی مواجه خواهند شد.

آقای مایودون گفته که حکومت افغانستان باید در کنار تلاش های صلح و انتخابات به این پدیده هم توجه کند.

موجی از کم آبی، در بیشتر از 20 ولایت کشور، تهی شدن یخچال های طبیعی در بخش های شمالی کشور و سرازیر شدن سیلاب های مرگبار، نشانه های از تهدید های اقلیمی گفته میشوند. تهدیدهای که عامل بخشی از خشونت های موجود درکشور نیز دانسته میشوند.

خواگه کاکر، مسول نهاد خدمات مشورتی اپاما می گوید: “این پدیده فقیر را فقیر تر میسازد. درحالی که افغانستان آب های زیادی دارد؛ اما چگونگی مدیریت آن تصویر گمراه کننده ای را نشان میدهد. این کشور در حال حاضر زیر تهدید های بلند شوک تغیر اقلیم قرار دارد”.

عدم توانایی دولت در مدیریت درست منابع آبی کشور، مشکلات مرتبط با تغییرات اقلیمی را حادتر کرده‌ است. ظرفیت پایین دولت در مقابله با تاثیرات تغییرات اقلیمی یکی ازعوامل مهم در آسیب‌پذیر کردن افغانستان در برابر تغییرات اقلیمی دانسته میشود.

اما حکومت افغانستان، می گوید که برای کاهش دهی خطرات ناشی از تغیرات اقلیمی، با کمبود بودجه مواجه است.

شاه زمان میوندی، رییس اداره حفاظت از محیط زیست می گوید: “ضرورت ما 17.4 میلیارد دالر است، برای کاهش دهی تغیر اقلیم و نیاز ما از 2020 تا سال 2030 است. سازمان های بین المللی و صندوق وجهی سبز باید در این راستا ما را همکاری کنند”.

بر بنیاد آمارها اکنون افزون بر کابل، بیش‌از ۲۰ ولایت کشور با خشک‌سالی روبه‌رواند و زیان‌های ناشی‌از خشک‌سالی امسال در بخش‌های از کشور سبب بی‌جاشدن گروهی از مردم نیز شده‌است.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

روسیه از ادامه جنگ در کشور پس از توافق صلح با طالبان هشدار می‌دهد

(Last Updated On: آگوست 25, 2019) فدراسیون روسیه، از ادامه جنگ در افغانستان، پس از …