اعمار دیوار مرزی میان امریکا و مکسیکو از پول بودجه جنگ افغانستان

(Last Updated On: می 12, 2019)

امریکا بخشی از پول اعمار دیوار مرزی با مکسیکو را از بودجه جنگ افغانستان هزینه می‌کند.

یک مقام امریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است که ۱.۵ میلیارد دالر پولی را که دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا برای ساخت دیوار مرزی امریکا با مکسیکو هزینه می کند، ۶۰۴ میلیون دالر آن پولی است که  برای نیروهای امنیتی افغان ویژه شده بود.

این مقام امریکایی گفته است پولی که از این حساب  برادشته میشود، صرفه جویی است که از قرار دادهای مربوط به نیروهای امنیتی افغانستان بدست آمده است.

با این حال، در سال مالی ۲۰۱۹ ایالات متحده امریکا ۴.۹ میلیارد دالر را برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان ویژه کرده بود.

در همین حال،  شماری از نظامیان پیشین این اقدام را از سوی حکومت امریکا ناکامی این کشور در افغانستان می‌دانند و تاکید می‌ورزند که پیامد آن اوضاع در کشور را بدتر خواهد کرد.

عتیق الله امرخیل، یک آگاه نظامی میگوید: “در چنین زمانی این اعلان کردن هم پشت پا زدن به دو موافقت نامه امنیتی و استراتیژی که با ما دارند و هم پشت پا زدن به تعهداتی که با ما دارند.”

این در حالی است که نیروهای امنیتی افغان برای مبارزه با هراس افگنی به کمک‌های جهانی به ویژه کمک‌های مالی امریکا وابسته است، چنان‌که اخیرا رییس جمهور غنی، گفته است که در صورت قطع کمک‌های امریکا، نیروهای امنیتی بیش از شش ماه دوام نخواهند کرد.

گزارشگر: خالد نیکزاد

About Ariana News

Avatar

Check Also

افراد ناشناس چهار عضو یک خانواده را در شهر کابل به قتل رساندند

(Last Updated On: ژانویه 20, 2020) افراد ناشناس چهار عضو یک خانواده در حوزه هفتم …