خبرهای تازه

اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات و موجی از واکنش های بین المللی

(Last Updated On: جولای 8, 2014)

Kerry

وزیر خارجه امریکا گفته است که هرگونه اقدام فراقانونی برای به دست آوردن قدرت باعث از دست دادن حمایت مالی و امنیتی امریکا و جامعه جهانی به افغانستان می گردد.

در خبرنامه که سفارت امریکا در کابل منتشر کرده است جان کری وزیر خارجه امریکا نگرانی هایش را برای افغانستان بیان کرده گفته است:” هرگونه اقدامی که برای به دست آوردن قدرت از شیوه فراقانونی صورت گیرد  باعث از دست دادن حمایت مالی و امنیتی امریکا خواهد شد”.

وی همچنان از ایجاد حکومت موازی جدی ترین نگرانی خود را بیان کرده گفته است:” من از گزارش ها در مورد تظاهرات در افغانستان آگاهی دارم و حرف ها درباره حکومت موازی را جدی ترین نگرانی می بینم. امریکا توقع دارد تا نهاد های انتخاباتی افغانستان یک بررسی کامل و دقیق را با در نظر داشت تمام ادعا ها انجام دهند”.

گفته میشود که اعلان نتیجه ابتدایی موجی از واکنش های بین المللی را نیز در پی داشته است.

ازسوی هم سخنگوی وزارت خارجه امریکا از اتهامات گسترده تقلب در انتخابات افغانستان سخن زده و از روشن کردن این موضوع و تفتیش آرا مشکوک خبر داده است.

جان ساکی سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است:” قسمیکه فکر میکنم اتهامات جدی تقلب در انتخابات افغانستان وجود دارد که به گونه جدی مطرح شده است، اما به گونه قناعت بخش بازرسی نشده است بنابرین ما برای روشن شدن این موضوع تلاش داریم”.

سازمان ملل پیشنهاد کرده است که آرای مشکوک تفتیش شود و گفته است که باید هر دو کمیسیون به همکاری سازمان ملل متحد به تفتیش آرا بپردازند.

ازسوی هم جیمز دابنز نماینده ویژه امریکا در افغانستان و پاکستان گفت که اعلان نتیجه ابتدایی انتخابات برای امریکا مایوس کننده بود.

وی گفت:” برای کمیسیون انتخابات افغانستان ضرور بود که موافقه هردو نامزد در مورد بررسی به تقلب ها و تحقیق شکایت ها صورت میگرفت. تاهنوز چند میلیون رأی مانده که باید تفتیش شوند و هیچ نیاز نبود که کمیسیون نتایج را اعلام می کرد”.

این همه واکنش ها درپی آن صورت گرفت که خلاف توقع تیم اصلاحات و همگرایی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتیجه ابتدایی دور دوم انتخابات را روز دوشنبه اعلام کرد که به اساس این اعلام نتیجه، داکتر اشرف غنی احمدزی ۵۶ اعشاریه ۴۴ در صد و داکتر عبدالله عبدالله ۴۳ اعشاریه ۵۶ در صد آراء را از هواداران خود دریافت کرده اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

طرزالعمل جدید حکومت برای مساعدت شهروندان بی بضاعت تا تامین قرنطین کابل

(Last Updated On: مارس 29, 2020)حکومت سازوکار تازه ی را برای کمک رسانی به مردم …