طالبان در غزنی رسانه ها را مجبور به پرداخت مالیات کرده اند

(Last Updated On: دسامبر 19, 2017)

شماری از مسوولان رسانه ها در ولایت غزنی میگویند: در کنار اینکه به دولت مالیات می دهند، مخالفان مسلح دولت نیز آنان را تهدید به پرداخت مالیات کرده اند.

آنها اظهار داشتند که برای حفظ ارزش های آزادی بیان و مصوونیت کارمندان شان تا دو صد هزار کلدار به این گروه به عنوان مالیه پرداخت کرده اند.

مسوول یکی از رسانه ها در غزنی که نخواست نامش گرفته شود گفت: “متاسفانه امسال از طرف مخالفان مسلح دولت مالیات وضع شده که رسانه ها را در بر میگیرد. ما چندی پیش از طرف مخالفان تماس دریافت کردیم که مالیات تانرا بپردازید.”

در همین حال، نهادهای پشتیبان از رسانه ها این کار مخالفان را صدمه برزگ بر آزادی بیان میدانند و از حکومت می خواهند جلو اخذ اخاذی ها را بگیرند.

مجیب خلوتگر، رییس نهاد پشتیبان از رسانه های آزاد بیان داشت: “این خود می تواند صدمه کلان بر آزادی بیان باشد. حفظ آزادی بیان کار حکومت افغانستان است. هرگاه صدمه بر آزادی بیان متوجه شود، یعنی که حکومت در کارشان ناکام بوده است.”

صدیق الله توحیدی، عضو کمیته مصونیت خبرنگاران نیز علاوه کرد: “با مراجع مختلف امنیتی صحبت شده و اطمینان داده اند که هر رسانه که تحت فشار قرار گیرد در حراست نیروهای امنیتی قرار خواهند داشت و به هیچ وجه نباید یک افغانی هم به عنوان مالیه بپردازند.”

آزادی بیان یکی از دست آوردهای مهم حکومت افغانستان در بیشتر از یک دهه پسین بوده است که در این مدت خبرنگاران با تهدید های جدی روبرو بوده اند.

در کنار صدها مورد خشونت در برابر آنان، بیشتر از ۵۰ خبرنگار در راه اطلاع رسانی در کشور جان های شان را از دست داده اند.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Avatar

Check Also

استقبال ناتو از آغاز دوباره گفتگو های صلح میان امریکا و طالبان

(Last Updated On: دسامبر 5, 2019)  ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو در دومین روزنشست سران …