خبرهای تازه

اعتراف رییس اجرایی از کوتاهی حکومت در تقویت حضور زنان

(Last Updated On: نوامبر 28, 2017)

رییس اجرایی کشور، عبدالله عبدالله اعتراف کرد که حکومت برای بیشتر کردن حضور زنان در نهادهای حکومتی کوتاه آمده است.

آقای عبدالله در نشست دو روزه توانمند سازی زنان این را پذیرفت که حکومت فرصت های زیادی را در راستای بهبود وضعیت کشور از دست داده است.

وی گفت: “اگر از این فرصت خوب استفاده نکنیم، این فرصت هم از دست می رود. همان طوری که در گذشته فرصت ها را از دست دادیم، عین خطر در مسیری که در پیش رو داریم آینده را متاثر می سازد.”

رییس اجرای نقش زنان را در راستای بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشور با اهمیت دانست.

عبدالله اضافه کرد: “سهم اساسی و موثر نیم از نفوس جامعه ( زنان)؛ رسیدگی و دست یابی به اهداف توسعه پایدار ممکن نیست، کارها شاید صورت گیرد اما هیچگاه مشکلات اساسی را حل کرده نمی تواند.”

افغانستان از کشورهایی است که هنوز بانوان در وضعیت بد به سر میبرند؛ سازمان ملل با آنکه دست آوردهای حکومت را برای بهبود زنان می ستاید اما آنرا بسنده نمی داند.

ربیکا تاواریس، رییس اداره ملل متحد برای زنان در افغانستان بیان داشت: “ما به نمایندگی سازمان ملل متحد اینجا هستیم. همراه شما تا که یکجا با هم بخاطر از میان برداشتن تبعیض و برابری زنان کارکنیم.”

دلبر نظری، وزیر امور زنان نیز علاوه کرد: “در این وضعیت تغییرات چشمگیری در وضعیت زندگی زنان و برابری جنسیتی نداشته و جنگ، بی عدالتی و بی ثباتی و نا برابری هنوز در بیشتر نقاط کشور ها ادامه دارد.”

اهداف توسعه پایدار روی زدودن فقر و کاهش گرسنگی، دسترسی به خدمات صحی، آموزش و پرورش، مبارزه با تبعیض جنسیتی، برقراری صلح، عدالت و حاکمیت قانون تمرکز دارد. با آنکه افغانستان در سال ۲۰۱۵ به سازمان ملل تعهد کرد که تا سال ۲۰۳۰ به این اهداف دست یابد اما با گذشت دوسال در زمینه این اهداف نتوانسته دست آورد های لازم داشته باشد.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Avatar

Check Also

روسیه از ادامه جنگ در کشور پس از توافق صلح با طالبان هشدار می‌دهد

(Last Updated On: آگوست 25, 2019) فدراسیون روسیه، از ادامه جنگ در افغانستان، پس از …