خبرهای تازه

اظهارات تند ضیأ مسعود در واکنش به اقدامات حکومت بر علیه هواداران «ائتلاف بزرگ ملی»

(Last Updated On: سپتامبر 18, 2018)

جدال کمیسیون انتخابات، حکومت و احزاب سیاسی امکان به تاخیر افتادن انتخابات مجلس نمایندگان را بلند برده است.

پولیس در روز های اخیر درب کمیسیون های انتخاباتی هرات و ننگرهار را باز کرد و شماری از هواداران ایتلاف بزرگ ملی را نیز بازداشت کرد.

این امر ظاهرن خشم ایتلاف بزرگ ملی مردم افغانستان را به همراه داشته است.

احمد ضیاء مسعود از اعضای برجسته ایتلاف بزرگ ملی می گوید: تاخیر در برگزاری انتخابات بهتر از انتخابات غیر شفاف و عادلانه است. وی تاکید دارد که تقابل حکومت با احزاب افغانستان را به بحران می برد.

آقای مسعود می گوید: “ادبیات ایتلاف بزرگ ملی، ادبیات جنگ نیست. خواست ما برگزاری انتخابات شفاف و آمدن اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی می‌باشد، تقابل حکومت با احزاب افغانستان را به بحران می برد.”

ایتلاف به این باور است که بر هر نوع ممکن مانع برگزاری انتخابات با شیوه کنونی آن می شوند.

آقای مسعود تاکید می ورزد که ائتلاف پس از بسته نمودن درب دفتر های ولایتی کمیسیون های انتخاباتی گزینه های دیگر را برای متوقف کردن این روند روی دست خواهد گرفت.

آقای مسعود می افزاید: “حالا هم اگر دست به سرکوب مردم و احزاب سیاسی بزنید، یک بار دیگر مردم در برابر تان مثل دوران تسلط کمونیست ها اقدام خواهد کرد. آن وقت مسئولیت بکار گیری قوا به عهده خود تان خواهد بود.

او در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: “گزینه های دیگر هم داریم. معتقد به اعتراضات مدنی هستیم. ما از هر وسیله مدنی استفاده می کنیم تا واقعاً بتوانیم به مردم افغانستان خدمت کنیم و حقوق سیاسی و مدنی شان را تأمین کنیم.”

شمار زیادی از احزاب افغانستان از چندین ماه به این سو از شفافیت روند انتخابات انتقاد دارند و خواست‌هایی چون استفاده از انگشت نگاری در انتخابات، تغییر سیستم انتخاباتی و نظارت از انتخابات توسط احزاب را مطرح می کنند.

در همین حال، کمیسیون انتخابات کسانی را که دروازه های دفاتر ولایتی کمیسیون را می‌بندند، مسوول به تاخیر افتادن انتخابات می داند.

سید حفیظ هاشمی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: “اگر این روند ادامه پیدا کند می تواند انتخابات را در ولایت های که دروازه های کمیسیون های انتخاباتی را بسته کرده اند به تاخیر روبرو کند.”

نهاد های ناظر بر انتخابات می گویند: این روند نه تنها که باعث به تاخیر افتادن روند انتخابات مجلس نمایندگان می شود بل می تواند انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را نیز تحت شعاع قرار دهد.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019) دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور …