اظهارات تازه در مورد مرگ جلال الدین حقانی

(Last Updated On: سپتامبر 4, 2018)

طالبان با نشر اعلامیه ای خبر مرگ جلال الدین حقانی بنیان گذار شبکه حقانی را تایید کرد.

این گروه مدعی است که حقانی به دلیل بیماری شدید درگذشته است و در افغانستان دفن شده است.

شبکه حقانی عامل خونین ‌ترین و پیچیده‌ترین حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان شناخته می‌شود و اکنون پرسش این است که مرگ رهبر شبکه حقانی چه تاثیری بر فعالیت این گروه دارد.

در حالیکه رییس پیشین امنیت ملی می گوید: جانشینان حقانی افرادی خون آشام تر و بی رحم تر از وی اند.

اما عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور مرگ حقانی را بی تاثیر در میدان های نبرد امروز میداند.

آقای عبدالله می گوید: “در این اواخر فعالیت های این شبکه بیشتر از سوی فرزندانش پیش برده می شد و من فکر نمی کنم که مرگ او کدام تاثیری بالای وضعیت داشته باشد.”

خبر مرگ حقانی کمی پیچیده به نظر می رسد. زیرا باور های وجود دارد که حقانی سال ها پیش مرده است و این یک برنامه‌ی سیاسی از سازمان استخباراتی پاکستان است که می خواهد در آستانه سفر وزیر خارجه امریکا به اسلام آباد، توجه مثبت واشنگتن را جلب کند.

جاوید کوهستانی، آگاه نظامی می گوید: “او بعد از سالهای 2007 آدم فعال در برنامه های تروریستی شبکه حقانی نبوده است، و این فرد جز فتوای جنگ علیه نظامیان خارجی چیزی در این اوخر نداشته است. انس حقانی این گروه را رهبری می کند، مرگ وی تاثیری بر وضعیت فعلی ندارد.”

شیوای شرق، آگاه سیاسی می افزاید: “ای اس ای با استفاده از نام طالبان و آدرس این گروه می خواهد در سفر وزیر خارجه امریکا به پاکستان وضعیت را به نفع خود بکشاند. در حالیکه حقانی سالها قبل مرده است و طالبان حالا خبر مرگ وی را منتشر می کنند.”

شبکه حقانی یکی از سه گروه مسلح شورشی در افغانستان است که علیه نظامیان کشور و نیروهای خارجی حاضر در افغانستان می ‌جنگند که جلال الدین  حقانی در چند سال پسین در آن نقشی نداشته و سراج الدین پسرش این گروه شورشی را رهبری می کند.

اجمل بلوچ زاده، آگاه سیاسی می گوید: “من به این باور هستم که جنگ و فعالیت گروه تروریستی حقانی را جلال الدین رهبری نمی کند و این گروه برنامه هایش را از دیگر آدرس ها می گیرد در حالیکه سراج الدین حقانی پسرش گروه را رهبری می کند.”

شبکه حقانی در سال های پسین مسوولیت خونبارترین رویداد های هراس افگنانه را در افغانستان به عهده گرفته است.

حمله موتر بمب در چهار راه زنبق، حمله بر هوتل انترکانتینتال و حمله بر چند اماکن مذهبی از جمله تحرکات هراس افگنانه این گروه گفته می شود.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Check Also

منابع: بودجه انتخابات از سوی سازمان ملل به‌ گونه مشروط پرداخت می‌شود

(Last Updated On: می 22, 2019) سازمان ملل، هزینه انتخابات ریاست جمهوری، ششم میزان سال …