اظهارات تازه جریان های سیاسی در مورد ایجاد حکومت مؤقت

(Last Updated On: دسامبر 19, 2018)

شماری از احزاب و جریان های سیاسی می گویند که اگر گروه طالبان پابندی به اصل انتخابات و مردم سالاری داشته باشند؛ در آن صورت حکومت موقت نتیجه خواهد داد.

گفته می شود که ایجاد حکومت موقت یکی از خواست های کلیدی طالبان است که در نشست ابوظبی میان این گروه و امریکا مطرح شده است.

عبدالهادی ارغندیوال رییس حزب اسلامی می گوید:  “برای ما صلح ارزش دارد و اگر احیانآ در نتیجه صلح یک نظام موقت هم به وجود میاید ارزش صلح را بالاتر از آن می دانیم که به انتخابات برویم. اگر طرف مقابل هیچگونه پابندی به اصل انتخابات و مردم سالاری نداشته باشند، در آن صورت تشکیل حکومت موقت کار خلاف قانون بوده و برای ما قابل قبول نیست.”

در همین حال، شیدا محمد ابدالی سفیر پیشین افغانستان در هند می گوید، باید روشن شود که با کدام شرایط حکومت موقت ایجاد می‌شود و باید ضمانت های قوی در این راستا وجود داشته باشد.

آقای ابدالی می افزاید: “یکی از بحث ها ایجاد حکومت موقت است؛ به چه شرایطی حکومت موقت جاگزین حکومت فعلی شود و ضمانت هایی نیز وجود داشته باشد که حکومت موقت نسبت به حکومت فعلی بهتر خواهد بود. اوضاع بهتر شود و تغییر مثبتی قابل قبول است که قانون اساسی تطبیق شده و زمینه انتخابات شفاف نیز فراهم گردد.”

همزمان، شماری از اعضای پیشین گروه طالبان می گویند که هر چند ایجاد حکومت موقت از سوی گروه طالبان مطرح نشده، و خواست آنان خروج نیروهای خارجی است، اما ضرورت به ایجاد حکومت موقت پیدا خواهد شد.

سیداکبرآغا، عضو پیشین گروه طالبان می گوید: “موضوع حکومت موقت مطرح نشده و طالبان بحث شان خروج نیروهای خارجی است و ایجاد حکومت موقت را تحلیل کرده اند و به نظر شخصی خودم ضرورت به ایجاد حکومت موقت پیدا میشود، زیرا طالبان زیر چتر این حکومت هیچ گاهی نخواهند آمد.”

هر چند زمینه سازی های اثر گذار برای گفتگوهای صلح با گروه طالبان ایجاد شده و امریکا و برخی  دیگری از کشور های دخیل در قضیه افغانستان با نمایندگان این گروه در ابوظبی چانه زنی می‌کنند، اما دیده شود که این بحث ها منجر به صلح و ثبات پایدار در کشور خواهد شد و یا خیر.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سالهاست پرونده های فساد مقامات بلند پایه حکومتی از بررسی باز مانده است

(Last Updated On: ژانویه 28, 2020)شماری از پرونده های بزرگ فساد مربوط به مقام های …