اظهارات تازه اسدالله خالد در مورد حکومت و ائتلاف بزرگ ملی

(Last Updated On: آگوست 5, 2018)

اسدالله خالد رییس پیشین امنیت ملی کشور در گفتگو با آریانا نیوز خاموش نشستن در برابر «نا کارایی و بی پروایی» حکومت وحدت ملی را گناه می خواند.

آقای خالد هرگونه روابط با ایتلاف بزرگ ملی را رد می کند. وی در پیوند به شکل گرفتن ایتلاف بزرگ ملی می گوید که هراس دارد کشور یکبار دیگر به میدان نبردهای داخلی مبدل شود.

او می گوید: “ما نمی خواهیم که افغانستان به جنگ های داخلی بر گردد. برنامه واضح ائتلاف تا هنوز مشخص نشده. اهداف کامل ائتلاف تا کنون مشخص نشده، ما ائتلاف را رد نمی کنیم ولی به وضاحت می گوئیم که با ائتلاف نیستیم.”

او می گوید که ثبت نام حدود 9 میلیون نفر برای انتخابات پیشرو حقیقت ندارد.

به گفته ی وی، کمیسیون انتخابات در عملکردش استقلال ندارد و هر خواستی را که ارگ داشته باشد به آن عمل می کند.

“کدام افغان باور می کند که نه میلیون شناسنامه برچسب خورد است؟ این شناسنامه ها چگونه برچسب خورده اند؟ کدام کمیسیون این ارقام را اعلام می کند، کمیسیونی که تا کنون سه تن از آن به دلیل مداخلات حکومت استعفا کرده است”.

همچنان، آقای خالد وضعیت امنیتی کشور را نگران کننده خوانده و حکومت را در برابر آن بی تفاوت می خواند.

به روز پنجشنبه (11 اسد) یک جریان سیاسی تازه زیر نام «حرکت ملی امید صبا» به رهبری آقای خالد در کابل اعلام موجودیت کرد.

رییس پیشین امنیت ملی پس از اعلام موجودیت این حرکت سیاسی می گوید که حامد کرزی رییس جمهور پیشین در این حرکت هیچ نقشی ندارد.

آقای خالد 48 سال دارد و در ولایت غزنی، به دنیا آمده ‌است. او شش سال پیش به حیث رییس امنیت ملی کشور، گماشته شد و مدت سه سال در این سمت، باقی ماند.

پیش از این، او به حیث وزیر سرحدات، اقوام و قبایل کار کرده بود و در میان سال‌های 2005 — 2008 میلادی، والی کندهار بود.

او در سال 2007 میلادی از نخستین حملۀ انتحاری طالبان، جان سالم بدر برد.

او همچنان در سال 2011 میلادی از یک حملۀ دیگر نیز جان سالم بدر برد و در سال 2012 میلادی او در نتیجۀ یک حملۀ انتحاری طالبان در یکی از مهمانه‎های ریاست امنیت ملی در منطقۀ تایمنی شهر کابل، زخم برداشت.

مهاجم به عنوان پیام آور صلح طالبان از شهر کویتۀ پاکستان، آمده بود و هنگامی دیدار با خالد، مواد انفجاری همرایش را منفجر ساخت که در نتیجۀ آن، آقای خالد زخم برداشت و برای درمان به ایالات متحدۀ امریکا، فرستاده شد.

Check Also

اتحادیه اروپا خواستار آتش بس سراسری و فوری در افغانستان شد

(Last Updated On: آوریل 8, 2020)نماینده اتحادیه اروپا طی یک اعلامیه مطبوعاتی مورخ ۲۰ حمل، …