اظهارات اعضای پیشین گروه طالبان در مورد رهایی دو فرمانده طالبان

(Last Updated On: نوامبر 13, 2018)

در روزهای پسین بوی آشتی حکومت افغانستان با طالبان بیشتر بلند شده است.

در همین تازگی رسانه های پاکستانی و اسوشیتد پرس از رهایی دو فرمانده طالبان از زندان پاکستان گزارش دادند.

در رسانه های پاکستانی آمده است که عبدالصمد ثانی نامش شامل فهرست سیاه امریکا است و در زمان طالبان رییس بانک مرکزی افغانستان بوده است و صلاح‌الدین، از فرماندهان پایین ‌رتبه طالبان است.

حسن حقیار، آگاه سیاسی می گوید: “رهایی همین دو رهبر بزرگ طالبان صد فیصد مرتبط با کوشش ها و مساعی زلمی خلیل‌زاد است. طالبان از آنها خواسته بودند که همین دو فرمانده را صد فیصد رها کنند.”

این خبر در حالی منتشر می ‌شود که اخیراً تلاش‌ها برای کشاندن طالبان به پای میز مذاکره با دولت افغانستان تشدید یافته است.

اما این فرمانده پیشین طالبان می گوید: هرچند رهایی این زندانی ها برای روند گفتگو های صلح سودمند است اما با این برنامه های امروزی هیچ ربطی ندارد.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان می گوید: “رهائی این فرماندهان طالب تایید می شود اما من فکر نمی کنم که به اساس پیشنهاد خلیل‌زاد باشد و حالا هم می دانم که این رهایی ها باعث ایجاد اعتماد شده و در روند صلح افغانستان کمک می کند.”

پیش از این، پاکستان ملا عبدالغنی برادر یکی از رهبران گروه طالبان را از زندان آزاد کرد.

آزادی زندانیان طالب از بند پاکستان شورای عالی صلح را نیز امید وار کرده است.

عبدالخبیر اچقون، معاون شورای عالی صلح می گوید: “من فکر می کنم پاکستان در روند صلح افغانستان می خواهد همکاری کند و رهائی این افراد که اگر از صلح افغانستان پشتیبانی کنند می تواند برای صلح افغانستان ممد تمام شود.”

همزمان با این بگو مگوهای آشتی گونانه هفته گذشته، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا، دومین دور سفر خود را به منطقه با اجندای کمک به آغاز مذاکرات صلح با طالبان، از سر گرفته و باز از افغانستان، پاکستان، امارات عربی و قطر دیدن می کند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …