خبرهای تازه

اشرف غنی: فساد در معارف نسل آینده را نابود می کند

(Last Updated On: ژوئن 28, 2018)

رییس جمهور اشرف غنی در مراسم آغاز آزمون بست های آموزگاران در کابل اظهار نمود که فساد در معارف نسل آینده را نابود میکند و واسطه عدم مساوات میان شهروندان است.

آقای غنی گفت: “اگر فساد در جای دیگر باشد، شاید باعث هدر رفتن مقداری پول شود. اما فساد در وزارت معارف، باعث از بین رفتن نسل ‌ها می‌شود. به همین دلیل فیصله کردیم تا شفافیت کامل در استخدام معلمین وجود داشته باشد.”

بار ها گفته شده که در اداره های دولتی سهم نخست از واسطه داران اند که به گونه ای از سوی زورمندان در این اداره ها کار پیدا می کنند.

رییس جمهور افزود: “فرق میان واسط داشتن و رقابت آزاد اینست که واسط عدم مساوات شهروندان است.  اما رقابت آزاد مساوات تمام دختران و پسران ما با یکدیگر است.”

کمیسیون اصلاحات اداری برای افراد ملکی آزمونی را برگزار نمود که در آن ۲۸۰ هزار تن به شمول ۸۰ هزار زن ثبت نام کرده اند.

این نهاد اعلام داشت که برای هر بست صد نفر به رقابت می روند و آزمون شفاف خواهد بود.

نادر نادری رییس کمیسیون اصلاحات اداری بیان کرد: “این روند تضمین برای شفافیت در استخدام خدمات ملکی است و هیچ واسطه پذیرفته نمی شود. من به شما اطمینان میدهم که  در هر بست صد نفر به رقابت می روند.”

وزارت تحصیلات عالی تاکید نمود که این روند نخست در سطح ولایات آغاز شده است و با آزمون کابل تکمیل می شود.

نجیب الله خواجه عمری، سرپرست وزارت تحصیلات عالی تصریح کرد: “در سه ماه گذشته در ۳۳ ولایت کشور برای ۱۷ هزار بست معلمی و بست‌ های ۵ و ۶ خدمات ملکی از حدود ۱۴۹ هزار و ۳۸۲ تن امتحان اخذ کرده اند و با اخذ امتحان از ۷۹ هزار و ۳۴۰ تن در حوزه کابل این رقم به ۲۲۸ هزار و ۷۷۲ تن می‌رسد.”

در عین حال، محمد میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف اضافه کرد: “کمبود معلمین معضل بزرگی است. ما ۱۳ هزار بست خالی معلمی را در بخش‌های مختلف به کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی معرفی کرده ایم.”

پیش از این هم رییس جمهور بر شفافیت در روند استخدام کارمندان خدمات ملکی تاکید ورزیده و اجرایی شدن چنین روند ها را برای افغانستان شفاف دانست.

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …