خبرهای تازه

اسماعیل خان: اگر ایجاد حکومت موقت باعث صلح شود باید دولت آن را بپذیرد

(Last Updated On: ژانویه 29, 2019)

 محمد اسماعیل خان، یک‌تن از رهبران جهادی در کشور می‌گوید، اگر برای توافق صلح دایمی در افغانستان نیاز به ایجاد حکومت موقت باشد، دولت و اعضای ذیدخل باید آن را بپذیریند، تا بیشتر از این مردم افغانستان قربانی ندهند.

آقای خان ابراز می‌دارد: “همان راه اصلی این است که حکومت موقت در افغانستان به وجود بیاید، که زمینه ساز باشد برای یکجا شدن طالبان و آمدن به داخل افغانستان و ختم جنگ.”

با این حال، اسماعیل خان، می‌افزاید که دستیابی به صلح آرزوی دیرینه مردم افغانستان است. او همچنان ابراز می‌دارد که جامعه جهانی از مصرف بیش از حد و طولانی شدن جنگ در افغانستان خسته شده و خواهان خروج آبرومندانه و تامین صلح در افغانستان می‌باشد.

محمد اسماعیل خان، می‌گوید: “مردم افغانستان مجموعاٌ تلاش این را دارند که صلح بوجود بیاید، فشارهای بیش از حد که به تمویل کننده های جنگ صورت گرفته آنهارا وادار به این کرده که به هوش بیایند.”

در همین حال، وی اضافه می‎کند، در گفتگوهای صلح باید دیدگاه مردم، احزاب سیاسی و دولت افغانستان با طالبان شریک شود و بر اساس خواسته‌های همه طرف‌ها توافق صلح دایمی صورت گیرد.

او همچنان تاکید می‌ورزد که برای آوردن صلح نباید تجربه‌های گذشته که منجر به جنگ‌های داخلی در افغانستان شد، تکرار شود. این رهبر جهادی می‌گوید منافع ملی تمام مردم افغانستان و ختم جنگ از خواسته‌های اساسی احزاب و جریان‌های ذیدخل در صلح باید باشد. وی همچنان اضافه می‌کند که طالبان دیدار با دولت افغانستان را در روند گفتگوهای صلح قبول ندارند.

محمد اسماعیل خان چنین اظهار می‌دارد: ” تحت زعامت این حکومت طالبان آمدن و یکجا شدن با حکومت را قناعت ندارند.”

این در حالی‌ست که زلمی خلیل‌زاد، نیز گفته بود که ایالات متحده امریکا طرح برای ایجاد حکومت موقت درافغانستان را ندارد، وی همچنان علاوه کرده بود که هیچ طرفی درین مذاکرات خواهان و طرفدار چنین طرح‌ی  نیستند.

همچنان این رهبر جهادی در حالی از ایجاد حکومت موقت در صورت نیاز حمایت می‌کند که اخیرا رئیس جمهور غنی به شدت با این مسله برخورد کرده است و مدعی شده که آن را نمی پذیرید. برخی آگاهان امور نیز به این عقیده هستند که احزاب سیاسی، کشورهای حامی افغانستان و طالبان توافق به ایجاد حکومت موقت را دارند، اما رئیس جمهور غنی  با مخالفت با این مسله نمی خواهد تا صلح دایمی در کشور تامین شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان با حساب سه بر صفر مغلوب قرغزستان شد

(Last Updated On: ژانویه 24, 2020)تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان، الیوم جمعه، …