خبرهای تازه

استولتنبرگ: ناتو سربازان بیشتر به افغانستان می فرستد

(Last Updated On: ژوئن 29, 2017)

نشست وزیران دفاع بیست و نو کشور عضو ناتو روز پنجشنبه  در مقر این سازمان در بروکسل آغاز شد.

دبیرکل ناتو در آغاز نشست وزیران دفاع این سازمان، افزایش سربازان در افغانستان را تایید کرد و از آمادگی پانزده کشور برای فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان خبر داد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو که در یک نشست خبری صحبت می کرد گفت: “مقام های نظامی ما درخواست چند هزار سرباز بیشتر را برای ماموریت افغانستان کرده اند و امروز من تایید می کنم که ما حضور خود را در افغانستان افزایش خواهیم داد. پانزده کشور از قبل وعده سهم گیری به فرستادن سربازان اضافی در ماموریت حمایت قاطع را گرفته اند و ما چشم به راه اعلام موقف سایر کشور ها هستیم.”

هدف از فرستادن سربازان بیشتر تقویت ساحاتی است که از دید این سازمان  می تواند تغییری در وضعیت افغانستان بیاورد.

دبیر کل ناتو افزود: “ما تلاش و حمایت بیشتر از جانب ناتو به افغانها را به ویژه در سه ساحه یک نیاز می دانیم، تقویت نیروهای ویژه افغان که در مبارزه علیه طالبان بسیار مهم اند. ما می خواهیم کار بیشتر در حمایت از انکشاف نیروهای هوایی افغان بکنیم که در مبارزه با گروه های هراس افگن و طالبان مهم است و ما تلاش ها خود را در عرصه رهبری و آموزش افسران تشدید می بخشیم.”

به باور استولتنبرگ، این همه تلاش ها تنها برای دریافت یک راه حل سیاسی زمینه سازی می کند که از دید ناتو تضمین کننده آرامش پایدار در افغانستان است.

استولتنبرگ همچنان گفت: “تمامی متحدان ناتو به شمول ایالات متحده امریکا می توانند از داشتن شمار کافی سربازان و شکستاندن بن بست جنگ اطمینان حاصل کنند. بنابرین ما می توانیم در میدان جنگ پیشرفت کنیم که سپس زمینه را برای دریافت یک راه حل سیاسی هموارخواهد کرد، بخاطریکه میان اتفاقات در میدان جنگ و امکان رسیدن به یک راه حل سیاسی از طریق گفتگو، رابطه ی بسیار نزدیکی وجود دارد. ما همه موافق هستیم که در دراز مدت چیزی را که ما نیاز داریم و تنها راه حل پایدار و مداوم در افغانستان یک راه حل سیاسی از طریق گفتگو است.”

این در حالیست که پیش از این سازمان ملل متحد و ناتو وضعیت در افغانستان را پر تنش و چالشی عنوان کرده اند که نیاز به توجه دولت افغانستان و جامعه بین المللی دارد.

گزارشگر: فهیم نوری

About Ariana News

Avatar

Check Also

باشگاه آسمایی قهرمان مسابقات «مس رستلینگ» زنان کابل شد

(Last Updated On: اکتبر 22, 2019) باشگاه آسمایی قهرمان دومین دور مسابقات «مس رستلینگ» یا …