استراتیژی جدید امریکا: نوازش هند؛ سرزنش پاکستان

(Last Updated On: آگوست 22, 2017)

دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا می گوید: در برابر لانه های امن هراس افگنان در خاک پاکستان دیگر خاموش نخواهد بود.

ترمپ هنگام اعلام راهبرد امریکا در قبال افغانستان و آسیای جنوبی به صراحت گفت: هیچ مشارکتی با کشوری که هراس افگنان را پناه می دهد، نمی تواند، دوام بیاورد.

آقای ترمپ نخستین رییس جمهور امریکاست که بی پرده در برابر حمایت پاکستان از گروه های هراس افگن سخن زده گفت: “پاکستان اغلباً پناهگاه امن به عناصر هرج و مرج، خشونت و ترور داده است. ما باید جلو تجدید حیات پناهگاه های امن را که هراس افگنان را قادر به تهدید امریکا می سازد، بگیریم. ما بیشتر از این نمی توانیم در مورد پناهگاه های امن پاکستان برای سازمان های هراس افگن، طالبان و سایر گروه ها که تهدید به منطقه و فراتر از آن پیش می کند، خاموش باشیم.”

رییس جمهور امریکا سفارشی به پاکستان دارد.

وی تصریح کرد: “پاکستان همچنان به همان سازمان هایی پناه داده است که هر روز تلاش به کشتن مردم ما می کنند. ما به پاکستان میلیارد ها دالر پرداخت کرده ایم، همزمان با آن، آنها همان هراس افگنان را جا می دهند که ما با آنها می جنگیم.”

همزمان، رییس جمهور امریکا از همکاری هند با افغانستان قدردانی می کند و خواستار دوام آن است.

رییس جمهور امریکا گفت: “ما از کمک های مهم هند برای ثبات در افغانستان قدردانی می کنیم، ما از آنها می خواهیم که ما را در رابطه به افغانستان کمک بیشتر کنند به ویژه در ساحه کمک اقتصادی و توسعه ای.”

این در حالیست که حمایت پاکستان از هراس افگنان، تاثیر ناگوار بر روابط افغانستان با پاکستان گذاشته است و مقام های ارشد افغان از سفر به پاکستان خود داری کرده اند.

گزارشگر: فهیم نوری

About Ariana News

Check Also

هفت طالب مسلح در بلخ کشته و بازداشت شدند

(Last Updated On: فوریه 23, 2019) در نتیجه عملیات قطعات خاص نیروهای ارتش، در ولسوالی …