خبرهای تازه

استخراج خودسر معادن لاجورد بدخشان از سوی زورمندان محلی

(Last Updated On: سپتامبر 12, 2016)

untitledشماری از اعضای اتاق تجارت و صنایع میگویند: اگر استخراج معادن لاجورد بدخشان به بخش خصوصی سپرده شود به ارزش صد های میلیون دالر عواید قانونی به بودجه حکومت ریخته خواهد شد.

در همین حال برخی از مسوولان محلی ولایت بدخشان اعتراف می کنند که هنوز هم این معادن به گونه خود سر از سوی زورمندان محلی استخراج می شود آنان میگویند که لاجورد بدخشان از راه پنجشیر به کشور های همسایه قاچاق میشود.

اعتبار خان زدران یک عضو اتاق های تجارت و صنایع می گوید: “این معادن به گونه خود سر و از سوی افراد غیر مسوول استخراج می گردد، اگر به سکتور خصوصی سهم داده شود مشکل حل خواهد شد و نیز عواید حکومت بیشتر می شود”.

مسولین محلی ولایت بدخشان از سپردن معادن این ولایت  به بخش خصوصی اظهار خوشی کرده میگوید این کار سبب بیشتر شدن عواید حکومت و نیز استخراج قانونی معادن خواهد شد.

گل محمد بیدار معاون ولایت بدخشان می گوید: “هنوز هم کنترول لاجورد بدخشان بدست افراد مسلح غیر مسوول است هرچند که به شورای امنیت گزارش داده ایم، اما استخراج غیر قانونی هنوز هم ادامه دارد”.

در عین حال ضیاالحق ضیا یکی از آگاهان اقتصادی در کشور می افزاید: “دولت باید تلاش کند که جلو قاچاق غیر قانونی معادن را بگیرد تا این سرمایه ملی از چور نگهداری شود و این معادن برای پیشرفت افغانستان بسیار موثر است”.

مسولان محلی بدخشان میگویند از این ولایت معادن لاجورد به کشور های همسایه قاچاق میشود که صد ها میلیون افغانی عواید از بودجه حکومت بیرون میشود و نا امنی در این ولایت سبب شده است که پول قاچاق معادن گرانبهای بدخشان به جیب طالبان نیز ریخته میشود.

گزارش: اسلم حجاب

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …