خبرهای تازه

از شروع ماه حمل تاکنون ۱۰۰۰تن در کشور کشته و زخمی شده‌اند

(Last Updated On: آوریل 21, 2019)

بیش از یک هزار نظامی و غیرنظامی در ماه حمل سال روان کشته و یا زخمی شده‌اند.

یافته‌های آریانا نیوز نشان می‌دهد که از اول ماه حمل تا آخر این ماه ۴۶۲ غیرنظامی و ۵۷۵ نظامی در رویدادهای مختلف امنیتی در کشور کشته  و یا زخمی شده‌اند. 

با این حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در این ماه ۱۰۲ غیرنظامی در نتیجه انفجارهای ماین و درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و طالبان جان باخته اند و ۳۶۰ غیرنظامی  به شمول زنان و کودکان زخم برداشته اند.

همچنان یافته‌ها می‌رساند که از اول ماه حمل تا پایان این ماه ۳۴۹ نظامی در نتیجه درگیری با طالبان و انفجارهای ماین در بخش‌های از کشور جان باخته اند و ۲۴۲ نظامی دیگر زخم برداشته اند.

 در همین حال، این یافته‌ها نشان می‌دهد که در این ماه، حمله‌های انتحاری کاهش یافته اما برعکس انفجارهای ماین‌ها به گونه‌ی بی پیشینه افزایش یافته است. 

از سویی هم، نهادهای امنیتی شدت نبرد در کشور را ناشی از امتیاز گیری طالبان در میدان صلح می‌دانند، اما تاکید می‌ورزند که جنگجویان مخالف دولت به شمول طالبان نیز در این ماه تلفات زیادی داشته اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله میگوید: “ما اخیراٌ در همکاری مشترک با نهاد های امنیتی در برابر مخالفان ایستاده گی کردیم و حمله های خود را نیز بر مخالفین بیشتر ساختیم و نتیجه ی خوب هم داشته است.”

همچنان زبیر عارف، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی ابراز می‌دارد: “تلاش های صلح روان است، هراس افگنان تلاش  دارند امتیاز بگیرند، ما هم حمله های خود را زیاد ساختیم و تلفات بر شان وارد ساختیم.”

در کنار این در ماه حمل سال روان ولسوالی بالامرغاب بادغیس و ولسوالی ارغنج خواه ولایت بدخشان نیز میان نیروهای دولتی و طالبان دست به دست شده است.

 شماری از آگاهان امور نظامی در کشور تاکید دارند که برای جلوگیری از شدت نبرد و تلفات نظامیان و غیرنظامیان حکومت باید تدابیر جدی را همزمان با تلاش‌های صلح را روی دست گیرد.

محمدا گل مجاهد، یک‌تن آگاه امور نظامی اظهار میدارد:  “حکومت مکلفیت دارد بخش های استخباراتی و کشفی خود را تقویت کند، و قوای امنیتی را بیشتر برای سرکوب دشمنانان تهاجمی بسازند.”

 نیروهای خارجی مستقر در افغانستان نیز در این ماه تلفات داشته اند. آمارهای آریانا نیوز نشان می‌دهد که در این ماه ۵ سرباز امریکایی جان باخته و سه تن دیگر شان زخم برداشته اند.

این در حالی‌ست که تاکنون شش دور گفت‌وگوهای مستقیم در مورد صلح افغانستان، میان طالبان با نمایندگان آمریکا برگزار شده است. و دو طرف روی چندین مورد به توافق ابتدایی هم رسیده اند، حالا انتظار میرود تا نتیجه این گفتگوها صلح دایمی را در افغانستان به دنبال داشته باشد. اما، ظاهراٌ نه تنها جنگ در کشور فروکش نکرده بلکه مناطق بیشتر را در نقاط مختلف کشور طعمه خود ساخته است.

گزارشگر: خالد نیکزاد

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان با حساب سه بر صفر مغلوب قرغزستان شد

(Last Updated On: ژانویه 24, 2020)تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان، الیوم جمعه، …