خبرهای تازه

از سرگیری مذاکرات امریکا و طالبان؛ کاهش خشونت و آتش‌بس موضوعات اصلی

(Last Updated On: دسامبر 7, 2019)

مذاکرات میان ایالات متحده امریکا و طالبان پس از چند ماه توقف، امروز(شنبه، ۱۶قوس) دوباره در قطر آغاز شد.

منابع امریکایی به آریانانیوز می‎گویند که دو طرف روی کاهش خشونت‌ها که به آغاز رسمی مذاکرات میان‌افغان‌ها و برقراری آتش بس بی‌انجامد، گفتگو می‌کنند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تویتی میگوید که مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان امروز از سر گرفته شده و فردا نیز ادامه خواهد داشت.

آقای شاهین میگوید: “انس حقانی نیز به عنوان عضو تیم مذاکره کننده در این گفتگوها شرکت کرده است.”

سید اکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان میگوید:”این مذاکرات گفته میشود که یک الی یک و نیم هفته زمان در بر میگیرد. مذاکره هم بر سر امضای توافق‌نامه است.”

گروه طالبان گفته است که مذاکره با امریکا از صفر آغاز نمی‌شود بل توافق‌نامه‌ای که برایند ۹ دور گفتگو بود، نخست باید امضا شود و در پی آن، نوبت به مذاکرات میان‌افغان‌ها و کاهش خشونت‌ها برسد. امریکا اما تاکنون روشن نکرده که مذاکرات را از کجا از سرگرفته است.

احمد الله علی‌زی آگاه امور سیاسی میگوید:”بر سر همان توافق‌نامه که امریکا و طالبان قبلا گفتگو شده بود، بحث خواهد شد. تا این توافق‌نامه به امضا برسد و زمینه گفتگو میان افغانی فراهم شود. 

در همین حال حکومت افغانستان در واکنش به از سرگیری مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه می‌گوید که این تلاش‌ها باید به آتش بس منجر شود.

درانی وزیری معاون سخنگوی رییس جمهوری میگوید:”طالبان اگر به راستی متعهد به روند صلح است، باید آتش‌بس کند و روابط خود را هم با هراس افگنان خارجی قطع کند.”

زمان‌بندی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان و تضمین‌های هراس افگنی، در مذاکرات پیشین امریکا و طالبان نهایی شده بود.

جان نیکلسن فرمانده پیشین نیروهای خارجی در افغانستان میگوید:”من باور ندارم که با خروج نیرو ها، صلح دوامدار بدست بیاید. تا زمانی‌که دست آورد های اجتماعی مورد بحث صلح نباشد.”

وزارت خارجه امریکا گفته است که زلمی خلیل‌زاد ماموریت زمینه سازی برای آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها و برقراری آتش بس را در گفتگو با سیاست‌گران در کابل و طالبان در دوحه، به پیش می‌برد. اما در فضای سیاسی افغانستان، اجماع سیاسی برای مذاکره با طالبان به نظر نمی‌رسد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان با حساب سه بر صفر مغلوب قرغزستان شد

(Last Updated On: ژانویه 24, 2020)تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان، الیوم جمعه، …