ازدواج زود هنگام در کشور ۱۰ درصد کاهش یافته است

(Last Updated On: جولای 29, 2018)

گزارش تازه‌ ای از حکومت افغانستان و یونیسف که امروز یکشنبه(۷ اسد) منتشر شده ، نشان می‌دهد که‌ میزان ازدواج کودکان در کشور ۱۰ درصد کاهش یافته است.

این گزارش به همکاری وزارت کار، اموراجتماعی، شهدا و معلولین از چندین ولایت افغانستان از جمله بامیان، قندهار، پکتیا، غور و بادغیس  و مناطق روستایی تهیه شده است.

طبق این گزارش وضعیت امنیتی، فقر، باورها و سنت‌های نادرست حاکم بر اجتماع ، دختران را بیشتر آسیب‌ پذیر کرده است.

براساس این گزارش در پنج سال گذشته ۱۰ در صد میزان ازدواج زیر سن در افغانستان کاهش یافته است، اما هنوز هم رقم ازدواج زیر سن در کشور بالا است.

 ۴۲ درصد از خانواده ها گفته اند که حداقل یک عضو از خانواده آنها قبل از ۱۸سالگی ازدواج کرده است. 

این رقم در ولایت های کشور متفاوت است، به طور مثال ۲۱ درصد خانواده ها در غور و ۶۶ درصد دیگر آن در پکتیا گزارش داده اند که اعضای خانواده شان زیر سن ازدواج کرده اند.

و از این میان ۷۸ درصد خانواده‌ها گفته است که پدران تصمیم گیرنده اصلی در مسایل ازدواج بوده و ۵۵.۷ درصد گفته ‌اند که کسانیکه قصد ازدواج دارند نیز باید مشوره کنند. 

در این گزارش ازدواج زود هنگام کودکان، نقض وحشتناک حقوق بشر توصیف شده و آمده است که ازدواج زیر سن، کودکان را از آموزش و پرورش، بهداشت و رفاه زندگی محروم می‌کند.

یونیسف و وزارت کار و امور اجتماعی برای حمایت از حقوق کودکان و برای پایان دادن به ازدواج زیر سن متعهد شده اند و از تمام اقشار جامعه به خصوص خانواده‌ها نیز خواستند که با این پدیده مبارزه جدی کنند.  

این نهادها علاوه کردند که پایان دادن به ازدواج‌های زیر سن چرخه فقر میان نسلی را از بین می برد و فرصت‌های مشارکت دختران و زنان در اجتماع را فراهم می‌کند.

در این گزارش “شامل شدن دختران در مکاتب” یکی از عناصر کلیدی برای کاهش میزان ازدواج کودکان عنوان شده  و از پدران خانواده‌ها نیز خواسته شده که فرزندان شان را به مکاتب بفرستند.

این در حالی است که قانون مدنی افغانستان سن ازدواج پسران را ۱۸ سالگی و از دختران را ۱۶ سالگی تعیین کرده است اما با این وجود، هنوز هم آمار ازدواج زودهنگام در کشور بسیار بالا است.

About Ariana News

Check Also

هفت طالب مسلح در بلخ کشته و بازداشت شدند

(Last Updated On: فوریه 23, 2019) در نتیجه عملیات قطعات خاص نیروهای ارتش، در ولسوالی …