خبرهای تازه

ارگ: طرح حکومت سرپرست از سوی نامزدان انتخاباتی اساس قانونی ندارد

(Last Updated On: می 14, 2019)

یازده نامزد انتخابات ریاست جمهوری هشدار می‌دهند که در برابر ادامه کار رهبران حکومت وحدت ملی، پس از اول ماه جوزا اعتراضات سراسری را شکل خواهند داد.

این نامزدان، از هر دو رهبر حکومت وحدت ملی می‌خواهند که پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باید از قدرت کنار بروند.

محمد حنیف اتمر، یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید: “آخرین مسئله ما اقدامات مدنی و اقدامات مردمی است اگر با آن هم حکومت حرف‌های ما را نشنید حرف و حکم قانون را نشنید ما در چهار چوپ قانون صلح آمیز بدون خطری که به نظم و امن عامه متوجه باشد به اقدامات سراسری قانوی دست خواهیم زد.”

احمد ولی مسعود، یک نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری ابراز می‌دارد: “در ۵ سال حتی نتوانستند یک کمیسیون انتخابات را درست کنند یک امنیت را تامین کنند امنیت بدترشد مشکلات قومی بیشتر شد فقر بیشتر شد و حالا می‌گویند، شش ماه دیگر ما را بگذارید من تمام چیز را جور می کنم.”

در همین حال ارگ در یک اعلامیه‌ی می‌گوید، طرزالعمل مطرح شده برای حکومت سرپرست هیچ اساس قانونی ندارد و به این طرح هیچ اعتنایی هم ندارد، و موارد رده شده را این گونه وضاحت می‌دهد.

در اعلامیه ارگ گفته شده است: “یگانه مرجع تفسیر قانون، ستره محکمه دولت جمهوری اسلامی افغانستان می‌باشد. احزاب و اشخاص سیاسی به میل خود قانون را تفسیر کرده نمی‌توانند. هرنوع ترتیبات دیگر به اصطلاح حکومت سرپرست خلاف قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی افغانستان است و میکانیزم‌های مطرح شده توسط شماری از کاندیدان محترم هیچ‌گونه اساس قانونی ندارد.”

از سویی هم، تفسیر ماده ۶۱ قانون اساسی برای ادامه کار رییس جمهور از سوی دادگاه عالی، یا این‌که در مورد شکل‌گیری حکومت وحدت ملی و بقای آن قانون اساسی خاموش بوده است، نامزدان هم ادامه کار رهبران حکومت را قانون شکنی مطلق می‌دانند.

فرامرز تمنا، یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری ابراز می‌دارد: “حکومت وحدت ملی بر مبنای قانون اساسی به میان نیآمده است حکومت وحدت ملی بر اساس اجماع میان دو تیم انتخاباتی به وجود آمده است، طرح جایگزین ما اجماع کلانتر سیاسی است میان ۱۸ کاندیدان ریاست جمهوری.”

این در حالی است که این نامزدان طی طرح دو گزینه ای به روز(یکشنبه، ۲۲ ثور) اعلام داشتند که حکومت سرپرست، پس از اول ماه جوزای سال روان در یک اجماع شکل بگیرد، و نامزدان و یا رهبران کنونی حکومت هرکدام که خواهان اداره حکومت سرپرست اند باید از نامزدی در انتخابات پیش‌رو کنار روند.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

یافته‌های «میک» بر موجودیت فساد در ادارات حکومتی تأکید دارد

(Last Updated On: سپتامبر 22, 2019) یافته‌های کمیته مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه در برابر …