خبرهای تازه

ارگ: تصمیم ترامپ در مورد بیت المقدس پروسه صلح در خاور میانه را به مخاطره می اندازد

(Last Updated On: دسامبر 7, 2017)

ارگ ریاست جمهوری افغانستان امروز با نشر اعلامیه ای در واکنش به شناخته شدن  بیت المقدس یا اورشلیم بعنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا گفته است که این تصمیم پروسه صلح در خاور میانه را به مخاطره می اندازد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا به تازگی بیت المقدس یا اورشلیم را بعنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخته و رسما دستور انتقال سفارت این کشور از تل اویو را به شهر بیت المقدس صادر کرده است.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است: “دولت جمهوری اسلامی افغانستان با درک نگرانی عمیق مردم مسلمان کشور و جهان اسلام، تشویش و نگرانی عمیق خود را در رابطه به رسمیت شناختن بیت المقدس و انتقال سفارت ایالات متحدۀ امریکا به این شهر، قبلاً از مجراهای دیپلماتیک به رهبری آن کشور ابراز نموده است.”

ریاست جمهوری کشور هم چنان افزوده است: “تصمیم اتخاذ شده باعث جریحه‌دار شدن احساسات تمام مسلمانان جهان گردیده و پروسۀ صلح در خاورمیانه را به مخاطره می اندازد، از این جهت هر اقدام یک جانبه در این خصوص بدون اشتراک فلسطین و راه حل دولت مستقل، به نتیجۀ مثبت و راه حل دایمی منتج نمی‌گردد.”

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور نیز با این تصمیم رئیس جمهوری امریکا ابراز مخالفت کرده است.

رئیس اجرائیه کشور گفته است: “” ما موقف خود را واضح ساختیم  که افغانستان با این تصمیم موافق بوده نمی تواند و بیت المقدس به عنوان پایتخت اول مسلمانان جهان ارتباط به صلح جهانی دارد.”

شماری از چهره ها و احزاب جهادی افغانستان نیز در واکنش به تصمیم اخیر آقای ترامپ در مورد اولین قبله مسلمانان اظهارات تندی را مطرح کرده اند.

عبدالرب رسول سیاف، رئیس شورای رهبری شورای حراست و ثبات افغانستان گفته که این تصمیم آقای ترامپ در مورد بیت المقدس اشتباه جبران ناپذیر است و فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنای کشور گفته است: “”من به نمایندگی از مردم افغانستان به ترامپ پیغام میدهدیم به این تصمیم اش تجدید نظر کند.”

این تصمیم دونالد ترامپ واکنش های شدید کشورهای اسلامی و سازمان های جهانی را نیز به دنبال داشته است.

آنتانیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل دقایقی پس از اعلام شدن این تصمیم طی بیانیه ای گفته است: ” از همان لحظات نخستین گرفتن مسئولیت دبیر کلی سازمان ملل، مخالف هرگونه تصمیم یک جانبه که مساله صلح بین فلسطینیان و اسرائیل را به مخاطره بیندازد، بودم».

به گفته آقای گوترش، هیچ راه حلی به غیر از تشکیل دو کشور مستقل وجود ندارد.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که این تصمیم به این معنی است که آمریکا نقش خود به عنوان میانجیگر صلح را رها کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل را “خط قرمز” عنوان کرده و السیسی، رئیس جمور مصر هشدار داده که این تصمیم اوضاع در منطقه را پیچیده خواهد کرد.

اتحادیه عرب، این تصمیم امریکا را “قدمی خطرناک با پیامدهای منفی” در سراسر منطقه دانسته است.

علاوه برآن، ۵۷  کشور اسلامی، شماری از کشورهای ارمنی نیز این تصمیم ترامپ را انتقاد کرده و میگویند اورشلیم (بیت المقدس) سرحد صلح میان اسراییل و فلسطین است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

ناروی برای میزبانی گفت‌وگوهای میان افغانی ابراز آماده‌گی می‌کند

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  کشور ناروی، برای میزبانی از روند گفت‎وگوهای میان افغانی …