خبرهای تازه

ارتش و استخبارات آمریکا روی راهبرد واشنگتن برای افغانستان اختلاف دارند

(Last Updated On: سپتامبر 1, 2018)

ارتش و اداره های استخباراتی آمریکا روی موثریت راهبرد واشنگتن برای جنگ افغانستان اختلاف دارند.

به گفته وال استریت ژورنال، ارتش ایالات متحده، این راهبرد را موثر اما اداره های استخباراتی آمریکا آن را بی نتیجه در تغییر وضعیت افغانستان می دانند. اما به باور ارتش افغانستان راهبرد امریکا، دستاورد و موثریت زیادی برای افغانستان داشته است.

جاوید کوهستانی نظامی پیشین گفت: “مجموع استراتیژی های ایالات متحده در افغانستان به شکست روبرو است. تا زمانیکه یک برنامه در هماهنگی با مردم افغانستان و کشور های منطقه تدیون نشود، شورشگری در افغانستان پایان پیدا نخواهد کرد. “

عکس انتظار ها، تاکنون راهبرد های آمریکا نتوانسته راهی برای پایان جنگ افغانستان دریابد هرچند که پشتیبانی از نیروهای دولتی و افزایش فشارها روی طالبان از بهر پیوستن این گروه به روند صلح، جزهای کلیدی راهبرد دونالد ترمپ بود اما راه به جای نکشید.

با این حال قرار است یک شنبه، اسکات میلر فرمانده تازه نیروهای آمریکایی وناتو در افغانستان به جای جان نیکلسن به گونه رسمی به کار اش آغاز کند.

آقای میلر پیش از این رهبری ستاد مرکز نیروی ویژه ایالات متحده آمریکا را بر دوش داشت و دوازدهمین فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته می شود.

عزیز رفیعی رییس مجتمع نهاد های مدنی افغانستان اضافه کرد: “منافع قدرت ها در یک تضاد بسیار غیر قابل آشتی فعلا افتاده است. تا زمانیکه یک تفاهم کلی در ارتباط با صلح افغانستان مطرح نشود، به هیچ وجع ما به نتایج کلی صلح در افغانستان نمیرسیم.”

آمریکا برای جنگ افغانستان تاکنون ده ها میلیارد دالر را هزینه کرده است، اما این هزینه نه بر جنگ نقطه پایان گذاشته و نه هم چیزی از میزان خشونت ها کاسته است.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

خلیل‌زاد: برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی گام‌های جدی برداشته نشده است

(Last Updated On: آوریل 24, 2019) زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، …