ادامه مذاکرات صلح؛ امریکا و طالبان روی امضای توافق‌نامه رایزنی می‌کنند

(Last Updated On: دسامبر 8, 2019)

دورتازه ای از گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان در دوحه، پایتخت قطر وارد دومین روز شد.

این گفتگوها از همانجا آغاز شده است که متوقف شده بود. از همین رو منابع آگاه از این گفتگوها می گویند که دوطرف روی چگونگی امضای توافق‌نامه و این که این توافق‌نامه در کدام کشور و در چه سطحی به امضا برسد رایزنی می‌کنند.

غیرت بهیر عضو رهبری حزب اسلامی میگوید: “زیاد کار خانگی نمانده و به زودی ما به نتیجه‌ی مطلوب دست خواهیم یافت.”

در همین حال عطا الله لودین عضو مجلس سنا میگوید: “امیدوار استیم که این گفتگوها بار دیگر ۹ ماه طول نکشد و به یک تویت ترمپ هم از بین نرود، بل باید زودتر به یک نتیجه ای برسد.”

در دور قبلی گفتگوها، دو طرف تا مرز امضای توافق نامه پیش رفته بودند، از جمله روی خروج نیروهای خارجی و نیز تضمین های ضد هراس افگنی؛ اما شریک نشدن متن اصلی توافق‌نامه  از سوی دو طرف در افغانستان با انتقاد های روبرو شده است.

عبدالهادی مسلمیار رییس مجلس سنا میگوید: “ما خواهان مذاکرات میان حکومت و طالبان استیم، اجندای مذاکرات امریکا با طالبان برای ما روشن نیست از همین رو از آن حمایت هم نمی‌کنیم.”

در همین حال حامد کرزی رییس جمهوری پیشین در اعلامیه با استقبال از آغاز دوباره گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان گفته است که باید طرف‌های افغان در جریان این گفتگوها از مواظبت و دقت بسیار جدی کار بگیرند تا به گفته او نتیجه آن  کاهش خشونت ها و نظام قوی به افغانستان به بار بیارود.

در اعلامیه آمده است: ” از تلاش های جاری برای صلح پشتیبانی کامل نموده، میخواهیم که تمام جوانب افغانی مذاکره کننده با ایالات متحده امریکا در جریان گفتگوها از مواظبت و دقت بسیار جدی کار بگیرند.“

لطیف محمود معاون سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “کاهش خشونت و آتش بس، برای آغاز مذاکرت رسمی میان حکومت و طالبان است.”

در همین حال برخی از چهره های سیاسی می‌گویند که قرار است به دنبال توافق میان امریکا و طالبان، گفتگوهای میان افغانی شکل بگیرد و در آن روی آتش‌بس و کاهش خشونت ها تصمیم گرفته شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

پاکستان وضع هر گونه محدودیت بالای کالاهای صادراتی افغانستان را رد می‌کند

(Last Updated On: ژانویه 22, 2020)پاکستان میگوید که آن کشور هیچ گونه محدودیت تازه ای …