ادامه دور نهم گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان پس از یک روز وقفه

(Last Updated On: آگوست 27, 2019)

دور نهم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان پس از چاشت روز(پنجشنبه، ۳۱ اسد) در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد.

منابع آگاه ازین گفت‌وگوها می‌گویند که در نخستین روز این گفت‌وگوها دوطرف درباره حضور و یا عدم حضور نیروهای استخباراتی امریکا در افغانستان، رهایی زندانیان طالبان و این که توافق‌نامه صلح در چه سطحی به امضاء برسد رایزنی کردند.

در همین حال، در روز نخست این دور گفت‌وگوها، جنرال سکات میلر، فرمانده کل نیروهای امریکایی و حمایت قاطع در افغانستان نیز حضور داشت؛ اما ملا عبدالغنی، برادر، معاون سیاسی طالبان حضور نداشت.

با این حال، طالبان، در یک خبرنامه گفته اند که دور نهم گفت‌وگوها امروز (جمعه، ۱ سنبله) متوقف بود و قرار است که شام امروز از سر گرفته شود.

 شماری از سیاست‌گران در کشور که این گفت‌وگوها را دنبال می‌کنند می‌گویند هیچ مورد اختلافی که امضاء توافق‌نامه صلح میان امریکا وطالبان را به چالش بکشد باقی نمانده است.

عبدالهادی ارغندیوال، رئیس حزب اسلامی شاخه ارغندیوال، اظهار می‌دارد: ” ما انتظار داریم که امریکا در رابطه به صلح افغانستان عادلانه تصمیم بگیرد تا صلح پایدار برقرار شود.”

با این همه، جک کین، یک نظامی پیشین امریکا گفته است بربنیاد متن توافق‌نامه ای که میان دوطرف امضاء خواهد شد، آمریکا بی‌درنگ حدود ۸۶۰۰ سرباز از ۱۴۰۰۰ سرباز اش را از افغانستان بیرون  می‌کند و قرار است تا ماه اکتوبر سال ۲۰۲۰ میلادی، شمار سربازان آمریکایی در افغانستان به صفر برسد.

آقای کین، گفته است: “محور توافق صلح این است که امریکا با طالبان به توافق رسیده است که این کشور تا پایان سال ۲۰۲۰ از افغانستان بیرون میشود که ۱۴ یا ۱۵ ماه از حالا می‌شود و در عوض ما چند تا شرایط داریم: ۱. طالبان و حکومت افغانستان با هم گفتگو میکنند. ۱- ما فورا نیروهای مان را در جریان ۱۴۰ روز به ۸۶۰۰ سرباز و کلا کاهش میدهیم، برای اینکه مطمین شویم توافقی میان طالبان و حکومکت افغانستان بوجود آمده است. ۳. سوم چیزی است که ما با آن مشکل داریم. اول اینکه طالبان به امریکا تضمین می‌دهد که القاعده بهشت امنی در افغانستان برپا نخواهد کرد. دوم این‌که طالبان باید داعش را شکست بدهد. ما می‌دانیم که طالبان قابل اعتماد نیست و شواهدی نیز در این مورد وجود دارد.”

انتظار می‌رود که در این دور توافقات نهایی شود، اما مشخص نیست که این دور گفت‌وگوها چه زمان طول خواهد کشید.

این درحالی است که حکومت افغانستان گفته است تا زمانی‌که امریکا و طالبان به توافق نخستین دست پیدا نکنند، نام‌های هیئت گفت‌وگوکننده اش را همه‌گانی نمی‌سازد.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

حمله طالبان بر پایگاه نظامی بگرام؛ یک تن کشته و ۶۳ نفر زخمی شدند

(Last Updated On: دسامبر 11, 2019) در حمله‌ی موتربمب بر پایگاه نظامی بگرام ، یک …