ادامه درگیری‌ها در تخار

(Last Updated On: اکتبر 1, 2019)

اعضای شورای ولایتی تخار، می‌گویند که حکومت محلی این ولایت توان رویا رویی با طالبان را از دست داده است.

اعضای این شورا هشدار می‌دهند که طالبان در چند قدمی شهر تالقان، مرکز تخار حضور دارند و اگر حکومت مرکزی توجه نکند فاجعه به وجود خواهد آمد.

عصمت الله قربانی، عضو شورای ولایتی تخار، میگوید: “نیروهای امنیتی محلی و حکومت محلی توانایی رو در رو شدن با طالبان را ندارند و اگر حکومت مرکزی در این مورد اقدام نکند فاجعه بار می آورد.”

چند روز می‌شود گروه طالبان به شدت روی ناامن ساختن تخار تمرکز کرده اند؛ در دوماه گذشته چند ولسوالی در این ولایت چندین بار میان طالبان و نیروهای دولتی در این ولایت دست به دست شده اند.

در حال حاضر ولسوالی درقدر این ولایت در اداره کامل طالبان قرار دارد.

ولسوالی‌های چاه آب، ینگی قلعه، خواجه غار، بهارک، گفته می‌شود که در پرتگاه سقوط قرار گرفته اند و دست کم طالبان ۸۰ درصد خاک این ولسوالی‌ها حاکمیت پیدا کرده اند.

ولسوالی‌های خواجه بهاوالدین، اشکمش، هزار سموچ، دشت قلعه و شهر تالقان هم از امنیت چندان برخوردار نیستند، در برخی مناطق این ولسوالی‌ها، عملا ً جنگ میان نیروهای دولتی و طالبان جریان دارد.

بندر آی خانم در ولسوالی دشت قلعه، این ولایت سه ماه می‌شود که مسدود است و حتی گزارش‌های هم رسیده که طالبان در این بندر حاکمیت پیدا کرده اند.

فرخار، ورسچ، کلفگان، نمک آب، چال، بنگی و روستاق از مجوع۱۷ ولسوالی این ولایت استند که نسبتاٌ امن اند؛ اما افزایش ناامنی در تالقان مردم این شهرها را نیز نگران کرده است.

در سه روز گذشته از تخار گزارش شده است که بخش‌هایی از شهر تالقان در اختیار طالبان قرار گرفته، در مجموع در نبردهای تخار ۶۰ تن کشته و زخمی گفته شده است، شبکه‌های مخابراتی و همچنان برق این ولایت قطع است. کشته شدن ۲۳ طالب هم از سوی مقام‌های امنیتی تائید شده است.

طالبان در مورد کشته شدن افراد این گروه در این درگیری‌ها تاحال ابراز نظر نکرده است.

سخنگویان وزارت دفاع ملی در مورد امنیت و بدتر شدن اوضاع در تخار به روز (سه‌شنبه، ۹ میزان) چیزی نگفتند، اما دیروز گفته بودند که عملیات‌های گسترده را ۱۰ ولایت از زمین و آسمان آغاز کرده اند.

گزارشگر: علی جواد اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

مردی در بغلان سه عضو خانواده‌ی خانمش را کشت

(Last Updated On: ژانویه 28, 2020)یک مرد در ولایت بغلان سه عضو خانواده‌ی خانمش را …