اداره مکاتب افغان-ترک در کابل به بنیاد معارف ترکیه سپرده شد

(Last Updated On: جولای 5, 2019)

نیروهای پولیس، با یورش بر مکتب‌های افغان – ترک در کابل، امروز(جمعه، ۱۴ سرطان) اداره این مکتب‌ها را به بنیاد معارف ترکیه سپرد.  

شماری از دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان ادعا دارند که پولیس هنگام یورش بر این مکتب‌ها از خشونت کار گرفته است.

در همین حال تصاویر گرفته شده از محل نشان می‌دهد که پولیس با پاش دادن آب بر اعتراض کننده گان شماری آنان را لت وکوب نیز کرده است.

در همین حال، شاکرویویت، رئیس بنیاد معارف ترکیه در افغانستان، می‌گوید افرادی که  تظاهرات را به راه انداخته بودند مربوط به مکاتب افغان ترک نبودند بل  ازسوی افراد دیگر تحریک شده بودند.

رئیس بنیاد معارف ترکیه در افغانستان می‌گوید: “امروز روندانتقال چهارباب مکاتب دیگرافغان ترک به اداره بینادمعارف ترکیه سپرده شد ما گفته می توانیم 12 مکتب که نزدآنها بود بگیریم . می خواهم اضافه کنم امروزافراد که تظاهرات را به راه انداخته بودند شاگردان واستادان این مکتب نبودند بل ازسوی افراد تحریک شده بودند.”

اما وزارت داخله این ادعاها را رد می کند.

این در حالی است که، پس از دوسال بیناد معارف ترکیه با برافراشتن پرچم این کشور توانست تمامی مکتب‌های افغان-ترک را در افغانستان زیر اداره خود بیاورد. 

مسوولان بنیاد معارف ترکیه در افغانستان، تأکید میورزد که هیچ آموزگار این مکتب‌ها اخراج نخواهند شد و در آیند شمار دانش‌آموزان این مکتب‌ها را از پنج‌هزار به دوازده‌هزار افزایش خواهند داد. 

About Ariana News

Avatar

Check Also

سازمان همکاری اسلامی از توافق آمریکا و طالبان روی کاهش خشونت استقبال کرد

(Last Updated On: فوریه 24, 2020)سازمان همکاری اسلامی در بیانیه ی به تاریخ ۲۳ فبروری …