خبرهای تازه

اداره خط آهن: سروی نخستین ۳۰۰۰ کیلومتر خط آهن در افغانستان تکمیل شده است

(Last Updated On: جولای 27, 2018)

اداره مستقل خط آهن می گوید که سروی نخستین سه هزار کیلومتر خط ریل در سراسر افغانستان نهایی و تکمیل شده و تلاش جریان دارد تا برای آغاز کار این پروژه امکانات مالی بیشتر بدست آید.

به گفته این اداره، برای پیشرفت اقتصادی و صادرات، استفاده از خط ریل یک نیاز است و در اولویت قرار دارد. اداره مستقل خط آهن می گوید که از طریق خط ریل صادرات افغانستان می تواند با هزینه کم به بازار های جهانی راه پیدا کند.

میرویس غفوری رییس ساختمانی اداره مستقل خط آهن گفت: “شامل چهار کریدور است که این کریدور ها به شکل حلقوی تمام افغانستان را دربر خواهد گرفت.”

وی افزود: “از طریق سرحدات که با کشور های همسایه داریم، می تواند افغانستان را به آن کشور های وصل و از طریق کشور های همسایه به مارکیت های جهانی اتصال بدهد.”

اتاق تجارت و صنایع نیز از حکومت می خواهد که بخاطر رشد اقتصادی افغانستان، گسترش خط آهن یک نیاز جدی است. این اتاق می افزاید که با وصل شدن افغانستان از طریق خط آهن به کشور های منطقه، در صادرات افغانستان افزایش خواهد آمد.

خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع بیان داشت: “خط آهن بسیار اهمیت دارد. کار بیشتر صورت گرفته است اما کافی نیست و اداره خط آهن که یک اداره جدید است با در نظر داشت کار های که تا اکنون انجام داده، موفق بوده است.”

وی افزود: “اکنون سهولت های بیشتری در بندر حیرتان در مزار شریف و در بندر آقینه ایجاد شده است.”

مسوولان اتاق تجارت و صنایع می گویند که هرچند عملی سازی پروژه خط آهن امکانات زیاد مالی نیاز دارد اماحکومت باید این هزینه را آماده سازد.

گزارشگر: اسلم حجاب

About Ariana News

Avatar

Check Also

به زودی یک هیئت همه شمول مذاکره کننده تشکیل خواهد شد – شورای عالی صلح

(Last Updated On: فوریه 27, 2020)یکی از معاونان شورای عالی صلح از ایجاد شورای عالی …