خبرهای تازه

اختلاف ها میان غنی و دوستم هنوز پا برجاست

(Last Updated On: سپتامبر 11, 2018)

هرچند که جنرال دوستم بر بنیاد یک توافق با ارگ، پس از 14 ماه از ترکیه به کشور برگشت، اما از آن به بعد هم آقای دوستم به عنوان معاون نخست ریس جمهور در نشست های کابینه و دیگر نشست های مهم کمتر حضور یافته است.

نزدیکان جنرال دوستم می گویند که رییس جمهور به وعده های که به آقای دوستم داده بود عمل نکرده وصلاحیت های معاون نخست به وی داده نمی شود.

عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش ملی می گوید: “اصلاً پذیرش نیست، دید انحصارگرایانه هنوز وجود دارد، اعتماد و صلاحیت های که به معاون اول باید داده شود، نمی شود. هنوز وعده های که صورت گرفته بود، عملی نشده است”.

رهایی نظام الدین قیصاری، اجازه یافتن آقای دوستم برای رفتن به دفتر کارش، زیر پیگرد قرار نگرفتن در پرونده اتهام آزار و اذیت احمد ایشچی و نیز پایان یافتن اعتراضات ضد حکومتی در شماری از ولایت های شمالی از موارد توفق شده میان ارگ و جنرال دوستم بودند.

نذیر احمدزی، نماینده مردم در مجلس نماینده گان می گوید: “از معاون باید پرسیده شود که در شرایط بحرانی چرا به دفتر کارش نمی رود. مسایل اختلافی را باید با رییس جمهور حل بسازد”.

درهمین حال شماری از باشنده گان فاریاب از حکومت میخواهند که به تعهدات داده شده به آنان عمل کند. آنان از جنرال دوستم هم میخواهند که برای تامین امنیت ولایت های فاریاب و جوزجان به این ولایت ها بیاید.

سمیع الله خیرخواه، عضو شورای ولایتی فاریاب می گوید: “مردم فاریاب به هر  خواسته معاون اول لبیک گفتند، اما وضیعتی که درشمال بوجود آمده بی تفاوت است”.

ذین الدین عابدی، رییس جامعه مدنی ولایت فاریاب می افزاید: “برگشت جنرال دوستم بود تحقق پیدا کرد، اما کل خواسته های مان این نبود، هیچ تغیری درقسمت تامین امنیت فاریاب نیامده است”.

ارگ ریاست جمهوری با وجود تماس های مکرر حاضر به پاسخگویی در این مورد نشد.

با این حال جنرال دوستم هنگام برگشت بیدرنگ در میان هوادارنش سخنرانی کرد و هشدار داد که اگر آنچه که میان او و رییس جمهور توافق شده عملی نشود دوباره به بیرون از کشور خواهد رفت.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

مجلس سنا اظهارات ترمپ در مورد افغانستان را توهین‌آمیز خواند

(Last Updated On: جولای 23, 2019) مجلس سنا، گفته‌های تازه دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، …