احمدی: نشست اسلام‌آباد نقض حاکمیت دولت افغانستان از سوی پاکستان است

(Last Updated On: فوریه 17, 2019)

حکومت افغانستان در واکنش به نشست اسلام آباد، پاکستان را به مشروعیت بخشیدن و به رسمیت شناختن گروه طالبان متهم می‌سازد.

وزارت امور خارجه می‌گوید که حکومت رسماٌ از برنامه سفر نمایندگان طالبان به اسلام آباد و دیدار آنان با عمران خان، نخست وزیر پاکستان به سازمان ملل شکایت کرده است.

درهمین حال، حکومت نشست اسلام آباد را نقض صریح قطع‌نامه ۱۹۸۸ شورای امنیت سازمان ملل و نقض حاکمیت دولت افغانستان از سوی پاکستان می‌داند. این وزارت همچنان تاکید می‌ورزد که ۹ نماینده طالبان به شمول شیرمحمد عباس ستانکزی، رییس هیات این گروه زیر تحریم‌های سازمان ملل قرار دارند و اجازه سفر را به هیچ کشوری ندارند.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار می‌دارد: “قرار است نخست وزیر پاکستان با نمایندگان طالبان ملاقات کند این نمایند گان زیر تحریم سازمان ملل قرار دارند و این نقض صریح قطع‌نامه کمیته ۱۹۸۸ سازمان ملل است و نقض صریح حاکمیت دولت جمهوری اسلامی افغانستان.”

درهمین حال حکومت وحدت ملی شاکی است که در مورد نشست اسلام آباد با حضور طالبان، هیچ مشوره ای با دولت صورت نگرفته است، آنچه که حکومت را به گونه بی پیشینه ای نگران و غضبناک ساخته است.

آقای احمدی بیان می‌دارد: “بدون شک این مشروعیت بخشیدن به گروه طالبان است و به رسمیت شناختن گروه طالبان است که خلاف تمام موازین بین المللی است.”

درهمین حال، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی هم پس از تاخیر یک روزه سفر اش، به روز یک‌شنبه به پاکستان می‌رود؛ سفری که یکی از اجنداهای آن دیداربا نماینده گان گروه طالبان گفته می‌شود.

وحید مژده یکتن آگاه مسایل سیاسی در این مورد ابراز می‌دارد: “سعودی‌ها اگر بخواهند با طالبان مذاکره کنند هدف شان این خواهد بود که بخواهند دولت افغانستان هم وارد گفتگوهای صلح شود.”

با این همه، منابع نزدیک به طالبان گفته اند که در نشست اسلام آباد زلمی خلیل‌زاد با نماینده گان طالبان روی تبادله زندانیان این گروه و چگونگی شامل شدن حکومت افغانستان در مذاکرات رایزنی خواهند کرد. همچنان گروه طالبان نیز گفته اند که با نخست وزیر پاکستان روی روابط دو جانبه و حتا موضوعات اقتصادی گفتگو می‌کنند.

با این همه آقای خلیلزاد به روز یک شنبه، پیش از رفتن به پاکستان با عبدالله عبدالله، رییس اجراییه  حکومت وحدت ملی در کابل دیدار و گفتگو کرده است. ریاست اجراییه در صفحه فیسبوک اش در ارتباط این دیدار گفته است که آقای خلیل‌زاد به رییس اجراییه در مورد جزییات پیشرفت مذاکرات صلح معلومات ارایه کرده و دو طرف روی مالکیت حکومت افغانستان در روند گفتگوهای صلح تاکید کرده اند.

گزارش دهنده: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

تکمیل نشدن بسیاری از روند های تخنیکی و اداری کمیسیون مستقل انتخابات

(Last Updated On: سپتامبر 20, 2019)درچند قدمی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هنوز بسیاری از روند های …