خبرهای تازه

احزاب طرفدار دسته انتخاباتی دولت‌ساز بر شمارش آرای غیربایومتریک تأکید دارند

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019)

احزاب سیاسی همسو با دسته انتخاباتی دولت‌ساز، بر شمارش آرای بدون بایومتریک تأکید می‌ورزند.

این احزاب شمار نشدن آرای بدون بایومتریک را دسیسه می‌خوانند و نیز دیدار شماری از سفیران کشورهای خارجی از کیمسیون انتخابات را پرسش برانگیز میدانند.

معین گل سمکنی، رئیس حزب حق و عدالت، میگوید: “اگر تنها بر شمردن آرای بایومتریک بسنده کنیم، ممکن این یک دسیسه کلان باشه، اگر این کار نشود ممکن مردم بالای کمیشنران عریضه کنند”.

آرای بایومتریک وبدون بایومتریک، واژه های پر کاربرد در انتخابات بوده اند. کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که تنها آرای  دستگاهای شناخت بایومتریک را شمارش میکند؛ اما اینجا شماری از حزب های همسو با دسته انتخاباتی دولت ساز  شمار نشدن آرای بی بایومتریک را دسیسه میدانند.

تا این جای کار، به جز دسته انتخاباتی دولت‌ساز، بیشتر دسته‌های انتخاباتی دیگر، به شمول کمیسیون مستقل انتخابات، تنها بر اعتباردهی آرای ریخته شده در دستگاهای شناخت بایومتریک پافشاری کرده اند. مسئولان در  کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که تنها آرای دستگاه شناخت بایومتریک نزد این نهاد اعتبار دارد و بس.

مولانامحمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات، در این زمینه اظهار میدارد: “تاکنون هیچ سفارتی و تکتی به ما فرمایش شمارش آرای بی‌بایومتریک را نداده است، قانون و لوایح انتخابات مشخص ساخته که تنها آرای بایومتریک اعتبار داده شود.”

با این حال، شمار دیگری از دسته‌های انتخاباتی نیز بر باطل‌سازی آرای بدون بایومتریک تاکید دارند.

پیش از این، ایلس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا، فرستاده سازمان ملل برای افغانستان نیز از تصمیم کیمسیون‌های انتخاباتی بر باطل‌سازی آرای بی بایومتریک پشتیبانی کرده اند.

در انتخابات ششم میزان همه طرف‌ها بر بکارگیری از دستگاهای شناخت بایومتریک توافق کرده بودند. اما آمارهای بدست آمده نشان میدهد که یک شماری از رای‌های استعمال شده بدون بایومتریک بوده اند. آرای که اگر اعتبار بخشیده شوند معادله برد و باخت را تغییر خواهد داد.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

در پی باخت بارسلونا در برابر والنسیا، مردی برادرش را در کاپیسا کشت

(Last Updated On: ژانویه 26, 2020)یک جوان در ولایت کاپیسا، پس از باخت ۲-۰ دیشب …