خبرهای تازه

احزاب سیاسی: جرگه مشورتی تاکنون هیچ‌گونه اثری روی صلح در کشور نداشته است

(Last Updated On: می 18, 2019)

جرگه مشورتی صلح، با هزینه گزاف، تاکنون هیچ‌گونه اثر مثبت و قابل لمس روی روند صلح افغانستان نداشته است.

شماری از احزاب سیاسی می‌گویند که هیچ نشانه از عملی شدن خواسته‌های درشت جرگه به شمول آتش‌بس، ایجاد هیت مذاکره کننده و انتقال دفتر سیاسی طالبان به افغانستان از سوی حکومت دیده نمی‌شود.

عبدالله قرلق، معاون حزب جنش ملی افغانستان می‌گوید: “موضوع ختم جنگ بود، آتش بس بود، آغاز فوری مذاکرات بین الافغانی بود، خواست تعیین هییت گفتگو کننده بود، این ها از جمله مواردی است که باید حکومت آن را به مردم نشان بدهد.”

با این حال، رییس جمهور غنی، در پایان جرگه گفت که با اعضای جرگه به گونه دوامدار در تماس می‌باشد تا زیر چشم آنان، خواسته‌های جرگه را به کرسی بنشاند، اما اعضای جرگه می‌گویند نه از عملی شدن پیشنهادات جرگه از سوی حکومت با خبر اند و نه هم کسی دوباره به آنان تماس گرفته است.

عرفان الله عرفان، دبیر لویه جرگه مشورتی صلح، تاکید می‌ورزد که پس از پایان جرگه، تاکنون حکومت هیچ تماسی با اعضای جرگه از بهر عملی ساختن خواسته‌های مردم نداشته است.

آقای عرفان می‌گوید: “ما یک کمیته خاص ایجاد میکنیم، روی آن کار روان است بخاطر پی گیری مشوره های که ما ارایه کردیم، بر آن اساس تاحال کدام تماسی با ما از سوی حکومت گرفته نشده است.”

از دید سیاسیون، انتظار می‌رفت که این جرگه گره گشای صلح شود، اما ظاهراً هیچ گره‌ای را باز کرده نتوانست و یک هزینه اضافی و بی‌جا بود.

غلام حسین ناصری، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید: “به ثلت آن مصرفی که صورت گرفته، ضربات اقتصادی و خسارت های اقتصادی که به شهروندان کابل و مردم افغانستان وارد شده ارزش آن را نداشت.”

لویه جرگه مشورتی صلح با قطعنامه ۲۳ ماده ای پایان یافت، در ختم این جرگه، رییس جمهورغنی، خطاب به اعضای جرگه و باشنده‌گان کشور گفت پیشنهادات کمیسیون‌های این جرگه، نقشه راه دولت برای رسیدن به صلح خواهد بود.

در این جرگه، ۵ میلیون دالر هزینه شد، ادارات حکومتی در شهر کابل یک هفته تعطیل بودند، این تعطیلات میلیون‌ها افغانی به سرمایه‌گذاران و شهروندان کشور زیان مالی وارد کرد، یک کودک به دلیل مسدود بودن جاده‌ها از بهر تامین امنیت جرگه جان باخت و صدها نیروی امنیتی در کوچه و پس کوچه‌ها مامور، تامین امنیت بودند؛ اما با این هزینه، تاکنون جرگه نتیجه مثبت برای روند صلح در کشور را در پی نداشته است.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019) دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور …