خبرهای تازه

احتمال کاربرد دوباره «مادر بمب ها» بالای مواضع داعش در ننگرهار

(Last Updated On: آوریل 16, 2017)

us-afghanistan_8a340064-2074-11e7-beb7-f1cbdf0743d8گلاب منگل، والی ننگرهار در گفتگوی ویژه با آریانا نیوز میگوید که اگر نیاز شود، از بمب های خطرناک در برابر داعش کار خواهند گرفت.

کاربرد بزرگترین بمب غیر هسته ای آمریکا بالای مواضع داعش در اچین، مرکزهای کلیدی این گروه را به خاک یکسان کرده است؛ مرکز های که هر عملیات آمریکا و افغانستان را ناکام ساخته بود، دیگر وجود ندارند.

آقای منگل میگوید، “اگر نیاز باشد برای زندگی و عزت مردم از هرچه که در اختیار ما قرار میگیرد و برای ما میدهند، استفاده خواهیم کرد.”

بزرگترین بمب آمریکا یک تونل خیلی بزرگ و ۵ تونل کوچک داعشیان را نابود ساخته است و به گفتۀ والی ننگرهار، از این تونل ها داعشیان برای مدیریت جنگ، پنهان شدن، محل تصمیم گیری برای کشتار مردم و جابجایی سلاح های شان کار میگرفتند.

تا اکنون سه تونل بررسی شده است، اما سه تونل دیگر زیر بررسی است که احتمالا پایان بررسی بر شمار تلفات داعشیان خواهد افزود.

والی ننگرهار میگوید، “در کل شش تونل بود که تا کنون بررسی جریان دارد، تلفات زیاد است چرا که تا حال ۹۲ نفر داعشی مرگ شان گزارش شده است اما فکر میکنم که در مغاره های دیگر که بررسی جریان دارد، تلفات داعش را بالا ببرد.”

پس از بزرگترین حمله بالای مواضع داعش، نگرانی بالا گرفت که مبادا مواد انفجاری این بمب در دورنما برای مردم عوارض بهداشتی برساند.

والی ننگرهار تا جای وجود چنین خطر را تایید میکند، اما اطمینان میدهد که مادر بمب ها مواد بیوشیمی و کیمیاوی نداشته است.

وی میگوید، “باور دارم که مواد انفجاری هم در محیط زیست و ساحۀ خطرات وارد خواهد کرد، نمیتوانم رد کنم اما به وضاحت گفته میتوانم که از مواد کیمیاوی و بیوشیمی کار گرفته نشده است.”

نیروهای آمریکایی و کوماندوهای افغان در نزدیکی محلۀ که هدف مادر بمب ها قرار گرفت حضور دارند و برنامه این است که تمامی مرکزهای داعشیان را به باد دهند و در هر ساحه پایگاه های دایمی آباد سازند.

اکنون نیز بسیاری از مرکز های داعش در اچین فعال است، اما نه با استحکامات خیلی قوی و از همین رو گفته میشود که حالا بستر خوبی برای نظامیان از بهر سرکوب داعشیان مساعد شده و توان جنگیدن از داعشیان گرفته شده است.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

ناروی برای میزبانی گفت‌وگوهای میان افغانی ابراز آماده‌گی می‌کند

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  کشور ناروی، برای میزبانی از روند گفت‎وگوهای میان افغانی …